Sociálními sítěmi se stále šíří zprávy, že během vpádu vojsk skupiny států vedených USA do Iráku v roce 2003 bylo rabováno tamní bohatství. Má to dokazovat například fotografie, na které je americký voják na korbě auta a nákladní prostor obsahuje cihly se zlatem. „Dobová fotografie – Bagdád 2003. Americký voják dohlíží na americkou krádež zlatých cihel z Iráku po svržení Saddáma,“ píše Pavla Tajanová na Facebooku. Že by se mělo jednat o krádež, však nijak nedokazuje.

Fotografie má jiný kontext. Podle článku z roku 2003 byl automobil zastaven při běžné prohlídce. „Nákladní automobil se dvěma tisíci osmnáctikilogramovými cihlami zadrželi američtí vojáci v západním Iráku u hranic se Sýrií. Nebylo by na tom nic tak zvláštního, kdyby ony cihly nevypadaly jako zlaté. Pokud skutečně jsou ze zlata, jejich hodnota by mohla dosáhnout až 500 milionů dolarů. Vrchní velení americké armády upřesnilo, že vojáci našli cihly při rutinní kontrole vozidel v nákladním automobilu značky Mercedes v blízkosti syrské hranice. Dvoučlenná podsádka, kterou vojáci zadrželi, uvedla, že za převoz nákladu dostali 350 tisíc iráckých dínárů (asi 9500 korun) a bylo jim řečeno, že cihličky jsou z bronzu. Převézt je měli z Bagdádu do Al-Káimu u syrských hranic,“ psal Idnes v roce 2003. Není tedy zdaleka prokázáno, že by zlato bylo ukradeno.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.