Rozmohl se nám tu takový nešvar. A tím je záplava pochybných eshopů, k nimž nelze dohledat žádné recenze od zákazníků, nelze kontaktovat provozovatele a kterým je lépe se vyhnout obloukem, nechcete-li přijít o své peníze. Ukážeme si jeden takový příklad.

Na stránkách kozi-kramek.cz, eshopu zaměřeného především na textil a obuv, nenajdeme identifikaci prodávajícího, kontaktní údaje, telefon, ani žádné jméno. To samo o sobě by mělo být dostatečným varováním před důvěryhodností tohoto eshopu. Obzvláště připočteme-li k tomu prapodivnou češtinou psané nejen obchodní podmínky.

Nevím jak na vás, ale na mě názvy produktů jako „klasický dámské Originals Tričko“, „Online Vývod Dámské Batoh Electric Flint“ a tak podobně příliš dobrý dojem nedělají. S překladem si tvůrci zjevně hlavu příliš nelámali – a tak například v detailech produktu nacházíme relikty holandských instrukcí:

Tenhle eshop nepříliš překvapivě nenajdeme ani v recenzních systémech Heureka, ani Zboží.cz.

Nedalo mi to a tak jsem zkušebně doklikal až k okamžiku platby – a jak jsem očekával, tenhle anonymní obchod chce zaplatit předem. A to nikoli skrze ověřenou platební bránu, ale prostým nezabezpečeným HTML formulářem.

 

Kdo za tím stojí?

Doména samotná se vyskytovala před několika lety v držení českého majitele, který jí zjevně přestal využívat a nechal expirovat.  Pohledem do databáze Whois  zjistíme, že doména byla znovu registrována teprve letos v červenci, a to kýmsi z Číny.

Když si to shrneme

„Nákupem“ ve výsledku odevzdáte číslo své platební karty spolu se jménem a ověřovacím kódem někomu, o kom nevíte zhola nic a ze kterého peníze zpátky už nevymámíte. Zaplatíte anonymovi – který pak následně může číslo karty dál zneužívat.

Je samozřejmě teoreticky možné, že vám vámi vybrané zboží i tak přijde, já osobně bych to ale vážně nezkoušel. Stejně tak dobře vám může dorazit zabalená cihla, anebo prostě nic.

Články k tématu:


contributor