Náš server přinesl 1. října 2020 článek o tom, jaké argumentační klamy a lži používal Václav Klaus mladší v interview Marie Bastlové pro CNN Prima News.

Klaus se v rozhovoru dvakrát zmínil o Danielu Landovi:

„Teď jsem tady na debatě v Krakově, kde vystupuje pan Landa, jo, čili pro někoho je to člověk, jehož písničky jsou extrémní, ale hrají ho mainstreamová rádia a já si myslím, že to je slušný člověk a táta vod rodiny, čili to je velice těžké, takovéto nálepkování, já ho moc neuznávám. Když tak děláte rozhovor se mnou, tak se ptejte mě na moje názory, ale já skutečně ani neznám všech 380 lidí na naší kandidátce.

[…]

No spojené teď tady okolo mě prošel Dan Landa, no tak byste také naznačila nějaké spojení s extremismem.“

 

Klausovu argumentaci „tátou od rodin“ jsme zpochybnili takto: „V případě Daniela Landy a Ondřeje Hutníka argumentuje Klaus tím, že jsou to ‚tátové od rodiny‘. Toto je argument naprosto nicotný. Tátové od rodiny byli třeba estébáčtí mučitelé Milan Moučka nebo Alois Grebeníček. (Připomeňme v této souvislosti, že Václav Klaus je tátou dokonce už od tří rodin.)“

V diskusi na Facebooku zareagoval přímo Daniel Landa pod naším článkem tímto postem:

Jak se ukazuje, ani absolvování konzervatoře a schopnost dát dohromady písničky či muzikály a zpívat ještě neznamená, že je příslušná osoba s to porozumět psanému textu.

O Danielu Landovi jsme se sami nezmínili, toto jméno uvedl Václav Klaus mladší. Nikdo také Landu nepřirovnával k neonacistům – uvítali bychom, kdyby se vyjádřil on sám, kde toto spojení vidí – a ani ke komunistickým mučitelům. Pro názornost připomínáme panu Landovi, že šlo pouze o prázdnost argumentu, že někdo je „táta od rodiny“. To zhola nic nevypovídá o pozitivních kvalitách osoby, o které je řeč. Právě třeba námi uvedený případ Aloise Grebeníčka, jehož synem je komunista Miroslav Grebeníček, ukazuje, že rozhodně nemusí jít o nijakou zásluhu. (Podobně třeba i velitel koncentračního tábora Osvětim Rudolf Höss měl pět dětí.) Také jsme netvrdili, že Daniel Landa má něco společného s Trikolorou. V této souvislosti nechť se laskavě obrátí na Václava Klause mladšího.

Danielu Landovi proto doporučujeme nějaký kurs v mediální gramotnosti, jaký nabízí například organizace Člověk v tísni.


Profilový obrázek

author