Lidová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v předvolební kampani zneužívá nejen vymyšlená fakta o menšinách, jiných politicích, ale nově i tragédii v Prešově, kde v prosinci v panelovém domě vybuchl plyn.

V předvolebním čísle stranických novin ĽSNS jeden z kandidátů tvrdí, že kdyby měli hasiči k dispozici delší žebřík, tak nemuselo zemřít tolik lidí. Zároveň slibuje, že po zvolení okamžitě takovou výškovou techniku pro hasiče zajistí.

Pravda je taková, že techniku, o níž ĽSNS tvrdí, že ji hasiči nemají, vlastně deset let mají. Jedná se hned o několik automobilových otočných žebříků, které mohou zashovat do výšky 12poschoďového domu, tedy ve výšce přibližně 40 metrů. Dva z nich byly použity i v Prešově, přičemž na místě byl i jeden menší. Hasiči už několikrát vysvětlili, že v dané situaci by nepomohl ani, obrazně řečeno, žebřík do nebe. Problém totiž nebyl v dostatečně dlouhém žebříku, ale v okolí vybuchlého a nestabilního paneláku, kde kvůli suti a měkkému podloží nebylo jak rozložit těžkou výškovou techniku. Zkrátka, kombinace výbuchu, požáru, zničení únikových cest, poškození statiky budovy a nekvalitní podloží v okolí budovy pomoc velmi komplikovaly.

Podle prezidenta Hasičského a záchranného sboru Pavla Nereče se jednalo o nejtěžší zásah v historii Slovenska. „Chtěli bychom vyzvat veřejnost a média, aby přestali spekulovat, o tom co a jak mělo být učiněno a neživili spekulace pseudoodborníků. Hasič jede na každý zásah s tím, že riskuje vlastní život, aby pomohl a chránil občany této země,“ oznámil Pavol Nereča těsně po tragédii.

Lidé kolem Kotleby nadále bezdůvodně kritizují zásah záchranářů a šíří fámy o chybějícím vybavení hasičů. Kromě zneužívání této události v předvolební kampani a slibování řešení neexistujícího problému si tedy buď nechtějí uvědomit, že i výsuvné plošiny či žebříky mají své limity. Jednoduše fyzika funguje i v případě, kdy s tím Kotlebovci nesouhlasí.

Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk