Vlna kritiky se snesla na prezidenta Petra Pavla, že do září zapůjčil korunovační kříž Karla IV. a další předměty do Drážďan. Ačkoliv však výstavu Petr Pavel zahajoval, jednalo se především o rozhodnutí Arcibiskupství pražského.

Kardinál Dominik Duka zapůjčení vysvětluje tak, že jde o společnou výstavu připomínající neslavnou historii obou zemí. „Ti, kteří se podíleli na této výstavě mají české, německé a židovské i křesťanské kořeny. Zde je zapotřebí říct, že žijeme v době, kdy podlamování základů naší civilizace je charakterizováno dvěma rysy – antisemitskými, respektive antijudaistickými a antikřesťanskými. Saská výstava v Drážďanech se od těchto proudů distancuje a ukazuje cestu do budoucnosti. To je má reflexe výstavy, které jsem se mohl účastnit a byl jsem skutečně rád, že ji otevírali představitelé dvou měst, jejichž kulturní, politické a ekonomické vztahy nejsou jen minulostí, ale mohou být i současností Prahy a Drážďan,“ píše Duka v prohlášení.

Zatímco například šéf ANO Andrej Babiš se na kříž zajel do Drážďan podívat, jiní zapůjčení vzácných předmětů do Německa kritizují. Nesouhlasí s tím například druhé opoziční hnutí SPD, jehož poslanec Jaroslav Foldyna kvůli tomu požádal o informace Správu Pražského hradu. Chce vědět, kdo a jakým způsobem rozhodl o poskytnutí pokladu do zahraničí. „Vystavovaný svatovítský poklad zahrnuje bezmála 120 předmětů včetně relikvie Kristova roucha nebo korunovační kříž ze 14. století. Originální sbírka na Pražském hradě však čítá až 400 předmětů a je jednou z největších svého druhu v Evropě,“ uvedlo v tiskové zprávě pražské arcibiskupství.

Populisté a dezinformátoři pak dokonce píší o odevzdání pokladu. Například Petra Rédová cituje Václava Hrabáka z Národního proudu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.