Web Protiproud 27. května zveřejnil pod bulvárně užvaněným titulkem „COVID-19: Přírodní původ vyloučen! Jak v laboratoři upravili koronavirus pro člověka. Vše se vymklo kontrole? Soukromé výzkumáky a import tropických chorob. Země biologickými bombami. Třetí strana nové války?“ rozhovor s údajným ruským mikrobiologem Igorem Nikulinem. Nikulinovy bláboly se po zveřejnění rozhovoru šíří i prostřednictvím řetězových e-mailů.

Nikulin v rozhovoru uvádí své tradiční lži – koronavirus je prý jednoznačně vyroben v laboratoři, do Číny byl zavlečen možná neúmyslně, ale spíše úmyslně – jak jinak než z USA. Symptomatické je, že se Nikulin odvolává na nositele Nobelovy ceny, virologa Montagniera, jehož mentální schopnosti už bohužel v poslední dekádě značně utrpěly a který nyní káže bludy o „paměti vody“ (k Montaignerovi viz vyjádření biochemika Jana Konvalinky pro ČRo Plus).

Igor Nikulin byl první, kdo přišel s dezinformací o koronaviru jako prostředku biologické války USA vůči Číně. Stalo se tak 20. ledna 2020 na webu televize ruské armády Zvezda (Hvězda) – což je mimochodem stejný web, který v listopadu 2017 publikoval hanebný článek externího spolupracovníka Leonida Maslovského o tom, že by Češi měli být vděčni Sovětskému svazu za intervenci v roce 1968.

Kdo je Igor Viktorovič Nikulin? Sám sebe vidí jako potomka dynastie Rurikovců. Podle vlastních údajů je předsedou rady politické strany „Spravedlivé Rusko“ v Serpuchovské oblasti a předsedou monarchistické strany „Spravedlnost“. Tvrdí o sobě, že vystudoval na moskevském Lomonosovově chemicko-technologickém institutu na katedře biotechnologie a zabýval se molekulární biologií a genovým inženýrstvím. Dále o sobě prohlašuje, že byl v letech 1998 – 2003 členem komise OSN pro chemické a biologické zbraně (podle našich informací přímo z OSN takováto komise neexistuje, existuje pouze „mechanismus generálního tajemníka OSN pro vyšetřování údajného použití chemických a biologických zbraní“) a poradcem předsedy Valného shromáždění OSN Kofiho Annana (na stránkách OSN o Nikulinovi není v této souvislosti vůbec zmínky). (Bohužel u nás informaci o údajném působení v OSN mají za bernou minci i seriózní média jako třeba Respekt.) Od roku 1995 Nikulin pracuje v aparátu Státní Dumy RF.

O Nikulinově skutečném vzdělání a odbornosti lze mít značné pochyby. Už v roce 1991 totiž psal, že virus HIV je umělého původu (což je známá dezinformace KGB, zveřejněná prostřednictvím novin Litěraturnaja gazeta). V roce 2017 hlásal, že onemocnění Ebola, Lhasa a Marburg jsou zaměřena na negroidní rasu. Poté v roce 2018 jednoznačně tvrdil, že USA vedou proti Rusku biologickou válku a že biologickými zbraněmi není jen HIV a Ebola, ale i Zika, konžsko-krymská krvácivá horečka a jiná hemorrhagická onemocnění. Umělého původu prý je i africký mor prasat. A Skripalovy prý žádný novičok neotrávil

Už to vše ukazuje, že Nikulinova odbornost je značně sporná. Je střídavě označován jako chemik, biochemik, mikrobiolog, virolog, vojenský expert, prostě takový ruský Cimrman, který vždy řekne, co právě vládní propaganda potřebuje. V jeho případě rozhodně nejde o nějakého okrajového mašíbla, ale osobu, která dostává maximální prostor v ruských vládních a (zejména národoveckých) polovládních médiích. Dezinformace o koronaviru šíří od konce letošního ledna na všemožných platformách, jako jsou například Regnum, Rádio Komsomolská pravda, Krasnaja vesna, Cargrad, RIA, Moskovskij komsomolec, Svobodnaja pressa nebo Vesti. Do této skupiny se nyní přeochotně zařadil i Hájkův Protiproud, o kterém je ale už déle známo, že šíří ruskou propagandu kombinovanou s grafomanskými výplody.

Poznámka

Nikulinovy lži u nás také šířily dezinformační weby iPrima, Sputnik, České národní listy, Severočeská pravda, Quintus-Sertorius, Druidova mystéria, Svobodné noviny, Nová Republika, AC24 a Irucz.


author