V sobotu 22. září zvláštní korespondent ruského bulvárního deníku Komsomolská pravda Dmitrij Smirnov zveřejnil tweet o trenéru Vlastimilu Petrželovi. Z příspěvku jsme se mohli dovědět, že Petrželův evropský [?] důchod činí pouhých 70 dolarů a že je to katastrofa. V Česku se prý z jednoho důchodu nedá vyžít.

Nejnižší možný důchod v ČR je 3 470 Kč (160 USD), průměrný důchod je  12 374 (570 USD). Není tedy ani teoreticky možné, že by někdo v ČR bral důchod jen 70 USD, a to ani za předpokladu, že by do sociálního pojištění daný člověk nikdy nepřispěl ani korunou. Průměrný ruský důchod patří k nejnižším v Evropě. V Rusku počátkem roku 2017 činil 12 400 rublů (asi 4 600 Kč, to je 211 USD).

Příznačné je, že tento tweet sdílel putinovský propagandista, údajný odborník na „geopolitiku“ a fušer do historie Nikolaj Starikov, obdivovaný našimi komunisty a dalšími entitami oslavujícími Kreml. Připomínám, že Starikov šíří například lži o roce 1968, o Janu Palachovi, údajně navedeném anglickou rozvědkou, a o studeném ohni.

Zjevně tedy gospodin Smirnov dostal za úkol odvést pozornost od domácí situace kolem důchodů. Příliš se mu to ale nepodařilo, jak ukazují reakce na jeho příspěvek i přetrvávající odpor proti důchodové reformě.

Statistické údaje o výši důchodů doplnil: Jan Cemper

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


author