V minulých dnech zaplavily sítě záběry reportéra BBC Jeremyho Bowena, jak údajně falzifikuje reportáž z Ukrajiny. Že se válí někde v roští v balistice, zatímco na pozadí kráčí žena, která jde pokojně z nákupu. Ale jedná se zcela chybný kontext.

Není tak těžké dohledat, že Jeremy Bowen točil v Irpini 6.3.2022, resp. jeho reportáž byla publikována 6.3. Tehdy bylo město, a také inkriminovaný most v Irpini, který je na záběrech mimo vší pochybnost, pod těžkou ruskou palbou. Přecházeli po něm civilisté, umírali tam, a umírali také novináři. Novinář Brent Renaud byl zabit na stejném místě 13.3., 14.3. byl zabit Pierre Zakrzewski a Oleksandra Kuvshynova. Reportáž lze dohledat. Žena tedy ve skutečnosti nejde z nákupu, ale utíká přes most do bezpečné zóny.

„Já jsem viděla ve svém životě desítky novinářů, kteří se navlíkli do neprůstřelných vest a na naprosto bezpečném místě dramaticky deklamovali, jak se nachází v bezvýchodné situaci na frontové linii a jak jen úklonem hlavy unikají pršejícím kulkám, minometům či raketám. Ano, jsou takoví mezi námi, jsou to většinou reportéři, kteří nejezdí do válek tak často, nebo jsou tam poprvé a cítí se konečně statečně, že někam dojeli a reportují. Ale jsou i takoví, kteří skutečně jsou na místě a v těch nejhorších situacích riskují život, protože ta balistika vás opravdu skoro před ničím neochrání, nebo jen částečně, a my, co do válek jezdíme, to víme. Novinářská práce ve válečných oblastech fakt není žádná sranda. Ale horším situacím často čelíme až po návratu, kdy se nás různé skupiny lidí snaží zdiskreditovat, znevěrohodnit, pošpinit. Často je pro mě náročnější tahle fáze práce. Máme tady s Marketa Kutilova spoustu podobných lidí, kteří se systematicky snaží naši práci pošpinit, aniž by sami okusili, co to skutečně znamená být někde pod palbou. Taky jsme se cítily být nefér osočovány, proto naprosto souzním s reportérem BBC, z něhož si nyní zřejmě proruská klaka udělala nástroj ve své válce proti Západu,“ píše k tomu Lenka Klicperova na Facebooku.


author