Sociálními sítěmi se šíří nechutné teorie. Tisíce sdílení má například příspěvek, který obsahuje dvě parte s tvrzením, že úmrtí souvisí s očkováním. „Dnes u nás na nástěnce… 2 sousedky zemřely. Obě po 2. dávce vakcíny,“ uvádí se v příspěvku.

Proti tomuto jednání se ozval jeden z pozůstalých. „Abych tuto trapnou debatu uvedl na pravou míru, takže: Jedna z těch paní byla naše babička a byla dlouhodobě nemocná, s očkováním to nemělo nic společného. Prosím vás, hoďte se do klidu… díky,“ napsal Martin Štěpánek.

Dezinformační média navíc rozebírají nedávná tragická úmrtí Filipa Lába, Kristýny Vysloužilové a Alexandra Thöndela. Jednalo se pedagogy Univerzity Karlovy. Podle konspirátorů (1, 2) úmrtí souvisí s očkováním. Máme přitom od pozůstalých potvrzeno, že dva ze tří zemřelých očkovaní vůbec nebyli. Akademičtí pracovníci veřejných i soukromých vysokých škol se mohou registrovat teprve od 3. května 2021 a jsou zařazeni do běžného očkování. I vzhledem k věku nemohli být očkováni vakcínou AstraZeneca, která je (neprávem) spojována s náhlými úmrtími po vzniku sraženin.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.