Není to tak dávno, kdy se v první vlně lékařům a odborníkům tleskalo za jejich práci, oběť a vytrvalost bojovat s pandemií. Nyní jsou tu kvůli dezinformacím malé skupiny lidí, kteří neváhají jít před dům lékaře a zasypat ho svými výhradami a natočit si vzájemnou konfrontaci na kameru. Videa pak umisťují na Facebook v očekávání, že jejich komunita takové akce ocení.

To přesně se stalo v několika případech (1, 2) na Slovensku. Ne velké, ale o to hlučnější skupinky antivaxerů tam vyhrožují lékařům, kteří očkují děti od 12 let. Obviňují lékaře z vraždy experimentální vakcínou.

„Obviňovat lékaře z vraždy experimentální vakcínou je zcela scestné a jako společnost musíme takové jednání odsoudit. Jsou to právě lékaři, kteří poskytovali zdravotní péči všem občanům, starali se o ně a nikomu ani nenapadlo nazvat je vrahy. Nezapomínáme ani na to, že během první a druhé vlny pandemie koronaviru byli právě lékaři na hranici vyčerpání a kolapsu celého zdravotnického systému. I díky jejich obětavosti a vytrvalosti jsme to jako společnost zvládli, a na to se nezapomíná. Důvěřujme lékařům a vědcům. Policie v těchto případech postupuje zákonem upraveným způsobem, přijímá adekvátní opatření a je připravena na vzniklé situace i zákonem upraveným způsobem reagovat. Aby však nedošlo k maření úkolů policejního sboru, logicky nemůžeme více informací v této souvislosti zveřejnit. Policie však nebude tolerovat jakékoliv protiprávní jednání před obydlími lékařů nebo vědců,“ napsala slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com