Ve FB skupině ‘Neprojdou – NO pasaran‘ byl zveřejněn příspěvek o aktuálních požárech v Austrálii. Píše se v něm, že intenzita požárů v Austrálii, které zemi právě teď sužují, jde na vrub lidské imbecilitě, zeleným pomatencům a australské vládě, která dala za pravdu aktivistům.

Text obsahuje citaci ‘podle Australanů je hlavní příčinou obřích požárů správa lesů pod taktovou ekologů (spíš zelených aktivistů), kteří před 8 lety zakázali preventivní vypalování porostů, které lidé v Austrálii dělali tisíce let’ a odkaz na web Českého rozhlasu. V odkazu je audio nahrávka kde redaktorka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová zpovídá novinářku Iku Detrichovou, která žije v Sydney. Paní Detrychová v čase 17:25 řekne něco, co by se snad dalo velmi volně parafrázovat jako výše uvedená citace, ale pokud citujeme, musíme být přesní doslova:
‘No to je právě jak bych řekla trochu kampaň, jak bych to řekla, progresivních ekologických ochránců přírody, protože ano k požárům určitě přispělo sucho nepochybně v našem státě, ale daleko víc a to je teď mnohem větší polemika, co způsobilo tyto katastrofální požáry, je právě zákaz ochránců přírody dělat preventivní vypalování, které třeba tady po tisíciletí dělali Aboriginalci. Mnohé obce nebo městské úřady zakazovaly toto vypalování a právě tady ta vegetace zejména v těch eukalyptových lesích, kdy to spadne na zem, no tak to je, jak se tady říká, fire hazard risk, to je obrovské nebezpečí.’
Autor příspěvku v FB skupině tak vytváří dojem, že jím citovaná slova skutečně někde zazní, což není pravda. Navíc novinářka ze Sydney říká, že je to polemika, tedy diskutuje se o tom, zda zákaz vypalování nemá na požáry větší vliv než samotné sucho.

A jak je to tedy s cíleným vypalováním? Příspěvek ve skupině ‘Neprojdou – NO pasaran’ tvrdí, že se zakázalo před osmi lety. Říká, že je chyba ekologů a jiných zelených pomatenců, kteří si vydupali takový zákaz vydupali v rámci ochrany přírody. Naštěstí i touto událostí se novináři zabývali a zjistili, že je to pouze konspirační teorie, kterou šíří robotické a falešné účty na sociálních sítích.

Tématem se věnoval i česky psaný web CzechSight.cz. V článku je rozebráno hned několik konspiračních teorií, které se o australských požárech šíří. První je třeba, že bylo zatčeno už téměř 200 žhářů, což není pravda, pouze v jednom případě je vyšetřován člověk z úmyslného zapálení požáru. Následně se dostáváme k tomu, co nás zajímá nejvíc, jak je to s vypalováním. CzechSight píše, že strana zelených Austrálie ‘The Greens’ preventivní vypalování dlouhodobě podporuje.  Odborník na stepní požáry Ross Bradstock z University of Wollongong musí tyto staré konspirační teorie o pomatených zelených aktivistech a zákazech preventivního vypalování vyvracet, objeví po každém větším požáru. Stejně tak mluví bývalý komisař australsých hasičů Greg Mullins. CzechSight dále shrnuje současný stav preventivního vypalování ‘Ve skutečnosti australská správa národních parků v posledních letech dokonce překračovala své cíle preventivního vypalování; v letech 2018 a 2019 došlo k preventivnímu vypálení na 139 000 hektarech území. “Preventivní vypalování bylo v posledních několika letech zintenzivněno díky zvýšení rozpočtu národních parků. V posledních několika letech ho bylo provedeno více než v přechozích dekádách,” řekl mluvčí australských národních parků.’

Proč jsou letos požáry takovým problémem? Na vině je globální oteplování, konkrétně rekordně vysoké teploty, dlouhé sucho a silný vítr. Po extrémních teplotách (loňský rok byl pro Austrálii nejteplejší v dějinách měření) přišlo rekordně suché jaro.

Tématu se věnuje také server DesmogBlog, které analyzoval, kdo šíří falešné informace a konspirační teorie o australských požárech. Podle jejich závěrů tyto teorie šířil třeba Alex Jones, který šéfuje konspiračnímu hnojometu Infowars. Dalším šiřitelem bylo mediální impérium Ruperta Murdocha.

Příspěvek na FB ve skupině Neprojdou – NO pasaran má přes 200 sdílení.