Asi před rokem náš web psal o šíření bizarního hoaxu, že Česká republika je v soukromých rukách. To jsme však ještě netušili, kolik lidí je tomu schopných věřit. Zpravodajský web Echo24 teď přišel se zprávou, že české úřady zaplavily stovky žádostí lidí, kteří se chtějí zbavit svých povinností vůči státu. Takzvaná čestná prohlášení o životě zasílají občané s tím, že se tak vyvážou ze všech smluv s Českou republikou, často jako doklad k žádosti přikládají i své vlasy, vousy nebo otisky prstů. 

Nejvíce žádostí evidují ke konci dubna podle zjištění redakce Ústavní soud a Úřad vlády, v řádu desítek až stovek, další ale také jednotlivé resorty či Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě.

Žádosti v některých případech podle ministerstva spravedlnosti obsahovaly také odkazy na některé webové stránky a takzvaný informační leták „pro všechny veřejné činitele“. Stránky často vedou na nestandardní domény, mnohdy zahraniční, které právě obsahují jistou formu zasílané šablony.

Oslovení úředníci obecně upozorňují na to, že něco jako vyvázání se ze smluv se státem neexistuje. Podle nich má iniciativa znaky jednání sekty, protože žádosti jsou mnohdy stejné a někteří lidé je zasílají i ve jménu svých dětí. Úřady současně však nemají, jak s čestnými prohlášeními naložit.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.