Na sociálních sítích se už od jara šíří konspirační teorie, která tvrdí, že potraviny opatřené „žabičkou“ jsou nebezpečné. Ve skutečnosti se jedná jen o označení ekologicky vypěstovaných potravin, které byly navíc vypěstovány nebo vyrobeny za férových podmínek. Slovenská policie si všimla, že existuje i skupina varující před potravinami s žabkou.

Od jara také vadí potraviny potřené ochranným lakem Apeel. „Nepodložená tvrzení o nebezpečnosti Apeelu začala kolovat v dubnu 2023. Původně vznikl, když uživatelé Instagramu a Twitteru (nyní “X”) psali o nebezpečích spojených s konzumací potravin označených jako Apeel. Údajným důkazem tohoto tvrzení byl dokument, který uváděl poškození očí nebo alergickou reakci na kůži. Jednalo se však o čistič tvrdých povrchů od společnosti Evans Vanodine, nazývaný také Apeel,“ píše web Demagog.cz.

Do toho lidé mají prý bojkotovat řetězce prodávající ukrajinské potraviny nebo například produkty z hmyzu. Na začátku srpna navíc silně pršelo, což se s aktuálně velmi teplým počasím stalo ideálním prostředím pro růst hub. Jenže co když za to může válka a Ukrajina?


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.