Slovenská středopravicová konzervativní politická strana OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti vyzvalo své župany (obdoba českých hejtmanů) a starosty, aby po vzoru Trnavského kraje přestali do nimi zřizovaných knihoven odebírat konspirační časopis Zem a Vek. 

 „OĽaNO považuje časopis Zem a Vek za propagandistické médium, které svými konspiracemi podsouvá lidem záměrně nepravdivé informace, hoaxy a účelové lži, častokrát pocházející z mimořádně pochybných zdrojů. Navíc kromě medicínských nesmyslů, které vážně ohrožují zdraví lidí a nechutného antisemitismu, šíří také nehorázné lži zpochybňující členství Slovenska v Evropské unii a NATO. Jsme přesvědčeni, že ušetřené finanční prostředky, které pocházejí z daní občanů, dokáží samosprávné kraje, města a obce využít mnohem smysluplněji a zajistí pro své občany do knihoven kvalitní literaturu a případně také další vzdělávací pomůcky pro žáky,“ píší v prohlášení.

Časopis byl již v minulosti spolu se šéfredaktorem byl opakovaně kritizován za šíření konspiračních teorií, faktografické zavádění, nekorektní nakládání se zdroji ale i podprahové nabádání k nenávisti vůči menšinám.

Záznam ze setkání představitelů časopisu na ruském velvyslanectví 26.května 2014 rozšířil podezření ohledně nezávislosti, relevantnosti deklarovaného způsobu financování a možného šíření ruské propagandy. V červnu 2017 bylo zahájeno trestní stíhání pro přečin hanobení národa, rasy a přesvědčení v souběhu s přečinem podněcování národnostní, rasové a etnické nenávisti pro formulace v článku „Klín mezi židy a Slovany“. „Neznámý pachatel výše popsaným jednáním a zveřejněním tohoto článku v publikovaném kontextu v něm uvedených vyjádření veřejně hanobí židovský národ, židovskou národnost a židovské náboženství a podněcuje k nenávisti vůči tomuto národu a národnosti,“ píše se v prohlášení slovenské prokuratury.

Slovenská policie během kontroly letos na podzim identifikovala i ruského občana Jevgenije Paľceva. Zajímavé je, že facebooková stránka Zem a Vek nejprve informovala o zadržení, následně prohlášení stáhla. Jevgenij Paľcev má být podle smazaného příspěvku redaktorem dalšího dezinformačního webu Hlavné správy. Slovenská stránka „Dezinformácie Hoaxy Propaganda“ se domnívá, že Jevgenij Paľcev píše pro Hlavní správy pod pseudonymem Eugen Rusnák. Jisté ovšem je, že Jevgenij Paľcev má na Slovensku ohlášenou živnost na vydávání knih a časopisů, na jejich tisk a zprostředkování obchodu s nimi, včetně prodeje inzerce.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.