Web Aktuálně.cz zveřejnil podrobnosti ohledně střelby na Příbramsku, která se odehrála 17. ledna 2020. Střelba naštěstí nemá žádnou oběť na životě, přesto ale šokovala celou českou společnost, zvláště při vzpomínce na nedávný útok v ostravské nemocnici, při kterém zemřelo sedm lidí. Připomeňme, že středočeští kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu a obecného ohrožení pětatřicetiletého Michala V. z Prahy. Ten podle nich střílel na osobní auto na silnici I/4 na Příbramsku. V Jihočeském kraji navíc zasáhl několika výstřely cisternu s pohonnými hmotami. Hrozí mu 15 až 20 let vězení.

Jak informuje Aktuálně.cz, muž byl zastáncem mnoha konspiračních teorií. „Například o chemtrails nebo na sociálních sítích sdílel dezinformační video, ve kterém se tvrdí, že boeing společnosti Malaysia Airlines 17. července 2014 nad Ukrajinou nesestřelila ruská raketa vystřelená separatisty z ruského kompletu BUK, což je oficiální závěr vyšetřování,“ píše Aktuálně.cz.

Rodina tvrdí, že si pár dní před střelbou změny v chování Michala V. všimla. „Čtyři dny předtím jsme u něj zpozorovali změny v chování. Jako by se u něj rozjela nějaká duševní porucha. Bohužel jsme nestihli zareagovat,“ řekl serveru zdroj blízký rodině.

Vypadá to, že muž při činu opravdu trpěl bludy. „Střelec měl na hlavě šedobílou zimní čepici vystlanou alobalem, aby jej nemohly zaměřit satelity, družice, kamery, v ruce nabitou pistoli. Aby jej nezaznamenaly kamery, sklopil stínítka proti slunci, třebaže bylo po šesté ráno, naprostá tma a mrzlo. Prokličkoval uličkami a dostal se na hlavní rychlostní silnici spojující Prahu s jižními Čechami. V půlce cesty se zděsil, že jej neexistující únosci už dostihli. Vytáhl zbraň a začal po černém autě, které jej chtělo jen předjet, pálit z legální pistole,“ píše iDNES.cz. Podle iDNES.cz přátele Michala V. uvedli, že kouřil často marihuanu a měl zkušenosti také s jinými drogami.

Přitom se nejedná o první incident člověka věřícího v konspirační teorie. Teroristické útoky na vlaky na Mladoboleslavsku v létě 2017 spáchal sedmdesátiletý důchodce Jaromír Balda, když s úmyslem vyvolat mezi lidmi strach z muslimů pokácel dva stromy na koleje a způsobil nehody vlaků. Učinil tak dvakrát – ve čtvrtek 1. června 2017 na trati 070 mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav-Debř a znovu v pátek 28. července 2017 na trati 080 mezi Bělou pod Bezdězem a stanicí Bezděz. Pachatel se následně stal prvním člověkem odsouzeným v České republice za teroristický útok. V okolí pokácených stromů pachatel nechal letáky se zvoláním „Alláhu akbar!“ (latinkou a s chybami), arabsky „Bůh je veliký“. Další podobné letáky, v nichž se špatnou češtinou snažil vzbudit dojem, že byly psány islamisty, následně vyvěšoval na veřejných prostranstvích a vhodil i do poštovních schránek.

Česká policie také stíhá pětadvacetiletého muže z Karlovarska, který podle ní bojoval proti ukrajinské armádě na východní Ukrajině. Mohl tak spáchat trestný čin teroristického útoku, za který mu v případě odsouzení hrozí až dvacetiletý trest. V roce 2015 média informovala, že na východě Ukrajiny bojovala samostatná jednotka českých a slovenských žoldnéřů.

Připomeňme, že podle slovenského Denníku N za vším stála (respektive stále stojí) organizace „Českoslovenští vojáci v záloze“. Především pak Ivan Kratochvíl a Andrea Krulišová. Ivan Kratochvíl je absolventem Vysoké vojenské technické školy v Liptovském Mikuláši v oboru Speciální technika protivzdušné obrany státu a Vojenské akademie Brno obor Řízení obrany státu. Je podplukovníkem v záloze. V minulosti psal například pro dezinformační web Rukojmí.cz. Napsal i článek na web KSČM. Sám Kratochvíl několikrát navštívil separatistické území a anektovaný Krym – zatím poslední cestu tam absolvoval v březnu 2019.

Andrea Krulišová se angažovala v hnutí Blok proti islámu. V roce 2017 kandidovala do sněmovny na kandidátce uskupení pod názvem Blok proti islamizaci – Obrana domova. Právě ona stála za výcvikem lidí do bojů na Donbasu. „Andrea se připravuje na to, že velkou válku nerozhodnou tankové divize a letadla, ale malé skupinky dobře vycvičených bojovníků na ulicích měst –  v partyzánské válce. Boj na krátké vzdálenosti, v budovách a na náměstích. Jedním z jejích nejnovějších nápadů jsou proto teroristické útoky. Na nepřítele udeří v obyčejných montérkách, díky čemuž si je nikdo nevšimne a nebude je moci identifikovat. Andrea jim bude velet, přestože už není nejmladší. Má 59 let,“ upozorňuje Denník N. Má i plán jak zatočí s liberálně smýšlejícími občany České republiky. Buď je pozabíjí nebo vyhodí ze země.

„Na začátku roku 2017, kdy už česká média považují vojáky v záloze za minulost, oni naopak hodnotí geopolitickou situaci za stále vážnější. A to vyžaduje vážnější řešení. Organizace má tajný trumf: na frontovou linii Donbasu odešlo bojovat za proruské separatisty několik desítek českých občanů a někteří z nich mají přímé personální vazby na nejvyšší velení vojáků v záloze,“ informuje Denník N.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com