Spolek „Konec uhlí – Nová energie“ zveřejnil 15. srpna 2022 na Twitteru příspěvek, ve kterém v rozporu se skutečností tvrdí, že naše elektřina je drahá proto, že ji na základě nařízení EU musíme prodávat na Lipské burze. Spolek, z něhož jsou známi pouze statutární zástupci Vladimír Budínský a Miroslav Hakl, na svém smyšleném tvrzení trvá i v odpovědi na polemický tweet. Je s podivem, že právě organizace, která má v čele pana Budínského, bývalého manažera ČEZu, má zapotřebí šířit takovéto lži. Roztomilé je, že na tweety pozitivně reaguje jiná organizace, tentokrát Hornický spolek. Kupodivu je Miroslav Hakl tajemníkem Hornického spolku.

Že obchodování na burze nám nařídila EU, je nesmysl. Pochopitelně o tom rozhodli akcionáři. Zavedl je tam volný trh EU, protože je to pro ně zkrátka výhodné. Je také nesmysl, že ČEZ prodává svou produkci jen prostřednictví burzy v Lipsku. „Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronickou obchodní platformu,“ řekl ČTK řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jak funguje burza v Lipsku si můžete přečíst například na webu FinMag v článku, který byl vydán před útokem Ruska na Ukrajinu, tedy v době, kdy burza nebyla terčem dezinformátorů.

Úvod napsal Miloš Kadlec, doplnil Jan Cemper