Především poslanci SPD šíří hoax, že údajně Evropská unie se chystá zakázat vyrábět chladničky, mrazáky a klimatizace. Přišel s tím například Radek Koten znám kauzou s mikrovlnkami a nebo Karla Maříková.

A jak je to ve skutečnosti? Věc se týká jen určitého typu chladících zařízení s tzv. F-plyny. Evropská unie rozsáhlou legislativu přijala již v roce 2014 (nazváno jednoduše Regulace F-plynů), a je v ní uveden cíl snížit produkci těchto látek do roku 2030 o 79 procent oproti hodnotám z roku 2014. Má k tomu dojít pomocí systémů kvót, kdy je určeno množství HFC, které může být do EU dovezeno. Nyní se vedou jen úvahy o rozšíření kvót.

Samozřejmě je také nesmysl, že neexistují lednice bez tzv. F-plynů. Existují už dnes. Na vývoji nových, ekologických a levnějších technologiích chlazení se pracuje. Případný zákaz prodeje a dovozu by se navíc samozřejmě netýkal lednic a klimatizací, které máte již doma.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.