Ministři zdravotnictví se mění, ale komunikace Ministerstva zdravotnictví ČR zůstává žalostná. Například ministerstvo se samo na svých stránkách chlubí citátem nového ministra Petra Arenberga: „Budu tuto práci vykonávat tak, jako kdyby pandemie nebyla a stejně účinně s ní budu bojovat.“ Co výrokem ministr chtěl říct asi tuší jen on sám. Výrok však samozřejmě nahrává nejrůznějším teoriím o konci pandemie a nahrává vzniku dezinformací.

Horší ovšem je, že samo ministerstvo vydává nařízení, o kterých tuší, že jsou protizákonná. Jedná se zákaz volného setkávání nad určitý počet osob. Chatrný legislativní základ připustil původně také samotný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). „Nejspíš to dopadne v náš neprospěch, jak už jsme zvyklí. Jsme si toho vědomi, ale chtěli jsme to alespoň oddálit, uvažujeme jako lékaři, a ne jako právníci,“ uvedl k možné soudní při minulý týden.

Zatímco tedy ministerstvo školství boj s dezinformacemi zvládá se ctí a snaží se svá nařízení vysvětlovat a pomáhat školám, ministerstvo zdravotnictví dělá vše proto, aby klesala důvěra lidí v opatření, která vydává.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.