Šéfredaktor deníku MF DNES Jaroslav Plesl se v pořadu Nedělní partie na FTV Prima rozhodl vyškolit komentátora Českého rozhlasu Plus Radko Kubička. Ztrapnil však jen sám sebe. Plesl se arogantním příspěvkem snažil se dokázat, že má komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko špatnou paměť, řídí se jen emocemi a argumentuje lží a to v souvislosti se jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti za hnutí ANO, přičemž dříve seděla v poslaneckých lavicích za ČSSD.

„Radko, kontrolní otázka. Koho jmenoval premiér Nečas ministrem spravedlnosti po panu Pospíšilovi?“ ptal se komentátora rozhlasu Plesl. Ten mu na to odpověděl, že Pavla Blažka, člena ODS. „Blažka, opravdu?“ znejistil komentátora Plesl. „No tak nevím,“ reagoval Kubičko. „Nevíš. Já vím, že nevíš. Protože kdybys věděl, kdyby sis to pamatoval, používal jsi historickou paměť, nemohl bys říkat, že standardní politické strany jmenovaly své straníky. Šla tam paní Daniela Kovářová, a to rozhodně nebyla členka ODS,“ naznačil špatně paralelu, kdy si premiér Nečas, stejně jako teď Andrej Babiš, měl údajně vybrat ministra, jak uznal za vhodné. „S tebou je to podobné jako s těmi lidmi na demonstracích. Vy si prostě nepamatujete nic a řídíte se pouze okamžitou emocí. To nejde takhle. Nejde. Argumentuješ něčím, co není pravda. To nejde takhle, musíš pracovat s fakty,“ pokračoval šéfredaktor MF DNES v monologu.

Jenže pravdu měl Radko Kubíček. Po odvolání Jiřího Pospíšila z funkce ministra spravedlnosti do vedení resortu totiž skutečně nastoupil Pavel Blažek. „Naproti tomu Daniela Kovářová, kterou Plesl označil za nástupkyni Pospíšila v Nečasově vládě, správným tvrzením nebyla. Ač byla skutečně ministryní spravedlnosti, nebyla jí v Nečasově vládě, ale v úřednické vládě Jana Fischera, která jí předcházela,“ upozorňuje Aktuálně.cz.

Na lež v přímém přenosu upozornil analytik Pirátů Janusz Konieczny. „Nevadí, že Plesl popletl fakta (chybovat je lidské), ale vadí mi ten způsob komunikace – žádná pokora a naopak přehnané sebevědomí. Druhou věcí je pak zaťatá obrana Andreje Babiše, což asi nikoho nepřekvapí. Ovšem právě pokora některým lidem zvlášť chybí,“ napsal Janusz Konieczny. A dodávám… „Člověk bývá tak sebevědomý, jak je omezeno jeho chápání.“ To řekl zase anglický básník, satirik a překladatel Alexander Pope.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com