Druhého května vydal Deník N rozhovor s Josefem Mašínem, který se proslavil jako bojovník proti komunismu. Syn odbojáře Josefa Mašína staršího a člena protinacistické skupiny Tři Králové, se nesmířil s komunistickým převratem v roce 1948. Se svým bratrem Ctiradem, Milanem Paumerem, Zbyňkem Janatou a Václavem Švédou tvořili antikomunistickou odbojovou skupinu, která zaútočila na dvě policejní stanice. Přepadli také vůz s výplatami a zapalovali stohy slámy, čímž chtěli bránit nucené kolektivizaci.
Vnímání skupiny bratří Mašínů je v české společnosti rozporuplné, někteří lidé Mašíny považují za bandity a vrahy, jiní za hrdiny, kteří se pustili do beznadějného boje s totalitou a dokázali v něm obstát. Nejvíce kontroverzní čin skupiny je zabití podřezáním omámeného a spoutaného četaře SNB při přepadení stanice v Čelákovicích. Podobně se můžeme dívat na vážné zranění dobrovolného hasiče, který se snažil Ctirada Mašína legitimovat při návratu ze zapalování stohů slámy. Osobně se jsem více nakloněn pohledu, že bratři Mašínové a členové jejich skupiny jsou hrdinové.
Rozhovor s Josefem Mašínem, který zmiňuji výše, mne popravdě celkem zaskočil. Několikrát jsem si jej musel přečíst než jsem našel odstup od některých zjevných nepravd, které tam pan Mašín uvedl. Třeba ilegální migranti v USA volit nemohou a volební podvody jsou výjimečné. Je tedy zcela absurdní představa, že by miliony lidí volily neoprávněně. Podobně idea, že Havla ‘si zvolili komunisti’, je hrubým zkreslením raného polistopadového vývoje.
Celým rozhovorem se táhne pohled Josefa Mašína na svět, který je zcela černobílý a je v obrovském rozporu s dnešním světem kompromisů a korektního jednání západního světa. Pokud jste jednou ve věku 21 let volili komunistického kandidáta, tak jste u pana Mašína skončili i kdybyste pak měli čtvrt století dlouhou kariéru u CIA jako John O. Brennan. Nemáte šanci, jste komunista. Podobně se Josef Mašín dívá na členy Demokratické strany v USA, kteří usiluji o nominaci pro volby o prezidentský úřad v USA, kteří ‘reprezentují anarchisty, komunisty a socialisty’. Mašín nevidí žádnou šedou a nebo neutrální barvu. Pokud s jeho pravicovým, konzervativním pohledem někdo neladí, je socialista a komunista. A to i přesto, že kandidáti v primárkách demokratické strany nemají s komunisty, se kterými pan Mašin bojoval ve 50. letech téměř nic společného.
Toto černobílé vnímání reality vehnalo Josefa Mašína do náruče Donalda Trumpa, se kterého podporuje a je jeho hrdým voličem. Předává dál Trumpovy lži, že se prý tajne služby snažily Trumpa sesadit, údajné volební podvody zmíněné výše a nebo konspirační fámy o mediích. Jeho pohled na současné dění je podobné jako u většiny konzervativních voličů, kteří vsadili na budoucnost s prezidentem Trumpem. Stejně tak alarmující slova, že ‘západní společnosti jsou pod útokem islamistů a zemí jiných civilizací, které se v žádném případě nemohou asimilovat a srovnat s civilizací západní. Evropa a Amerika jsou dnes pod útokem laviny těchto lidí.’ by zapadla do proslovu kdejakého ‘vlastence’ v Česku a nebo prezidenta Trumpa.
Asi největším prohřeškem je pro mne ale bagatelizování nebezpečí Ruska pro západní demokracie. Josef Mašín mluví hlavně o ekonomické síle a vojenských technologiích. Žádná diktatura však nebude na USA nebo Evropu útočit přímým vojenským úderem. Na příkladu Ukrajiny velmi dobře vidíme, že Rusko bezprostředně jakékoli zapojení odmítá až s odstupem přiznalo své zapojení do obsazení a anexe Krymu. Podobně Kreml dodnes odmítá, že by se podílel na vojenských akcích na východě Ukrajiny, přestože je dávno dokázáno, že tam Ruské jednotky bojují pod vlajkou údajných ‘proruských separatistů’.
Vzhledem k tomu, že Josef Mašín nevěří mediím, je otázka, zda vůbec ví o Ruském vměšování do záležitostí demokratických států zahrnuje ovlivňování veřejnosti při referendech, dezinformační kampaně a sponzorováním Rusku nakloněných politických stran. Je si vědom, že ruští rozvědčíci spáchali v USA zločin, když ukradli maily z ústředí demokratické strany a přímo tak narušili svobodnou politikou soutěž v USA?
Zůstává Josef Mašín pro mne hrdinou i po tomto rozhovoru?
Ano, pořád jej vnímám jako hrdinu, protože je pro mne zásadní jak se zachoval tváří tvář totalitě, která se všechny své kritiky snažila zlomit. Tehdy pan Mašín prokázal velkou osobní statečnost, nebál se obrovského rizika, nasazoval vlastní život při boji proti komunistické diktatuře a v tomto snažení pokračoval i v emigraci. Jeho dnešní postoj a názory jsou podle mne podobně nekompromisní a vyhraněné, jako když organizoval svou odbojovou skupinu a nebo prchal z Československa. A protože se svět změnil a není černobílý, pan Mašín už do něj dnes nezapadá a jeho dnešní názory bychom měli brát v kontextu jeho činů v 50. letech.
Pane Mašíne, přeji Vám hodně štěstí a vitality, ten Váš útěk do Západního Berlína, to byl mimořádný kousek.