Čeká nás druhé kolo prezidentských voleb. Bylo by bláhové předpokládat, že bude něčím menším, než referendem o Miloši Zemanovi a o stylu, s jakým nakládal s prezidentskou funkcí.

Zeman v chytře rozehrané partii uzavřel účelový mocenský pakt s Babišem. Pokud bychom si z té věty měli zapamatovat to podstatné, pak je to slovo „účelový“. Není to tandem. Stejně tak to neznamená, že by se ti dva měli v obzvláštní lásce a že jejich spolupráce bude pokračovat, jakmile to přestane být výhodné.

Zeman potřeboval, aby AB, respektive ANO nepostavilo svého prezidentského kandidáta a aby podpořilo jeho kandidaturu. Stalo se.
Babiš Zemana potřeboval a stále ještě potřebuje pro své vládní působení, opakované pověření sestavením vlády. Především proto nemá většinu ve sněmovně, nutnou k získání důvěry. Stalo se.

V rámci mocenských námluv Zeman konstatoval, že Babiše pověří opakovaně a vypustil dokonce balonek s tvrzením, že vláda může teoreticky fungovat po celé čtyři roky bez důvěry.

Podpora před volbami v žádném případě neznamená, že stejně hladce pojede mocenský expres i poté, co Zeman (teoreticky) vyhraje volby a už nebude od Babiše potřebovat nic. Vůbec nic.

Jak rychle se Zeman dokáže zbavit lidí, které už nepotřebuje, se mohli v nedávné době přesvědčit třeba účastníci Lánského puče anebo islamofob Konvička. Babiš je v nezáviděníhodné situaci. Tahá za kratší konec provazu a zjevně si to uvědomuje.

Jestli něco totiž skutečně platí ve světě Miloše Zemana, pak je to machiavellistické „Účel světí prostředky“. Jediné, co Zemana bytostně zajímá, je moc. Znovu získat a udržet pozici hlavního hráče na dalších pět let. Jakmile jí dostane, je klidně možné, že začne Babiše výrazně trápit, anebo ho hodí přes palubu, bude-li se mu to hodit.

Taková je situace. A nás čeká nás druhé kolo prezidentských voleb. Bylo by bláhové předpokládat, že bude něčím menším, než referendem o Miloši Zemanovi a o stylu, s jakým nakládal s prezidentskou funkcí.

A tak se, stejně jako v kole prvním, ani nyní nebude volit až tak pro Drahoše, jako spíš proti Zemanovi. Je pozitivní a pravděpodobné, že se část voličů bude snažit svým hlasem vyvážit onen výše popsaný mocenský pakt.

Zeman se naopak pokusí využít Drahošovy politické nezkušenosti a převálcovat ho přívalem tvrdých emocionálních a podpásových úderů. Bude očekávat, že se jim nedokáže ubránit, stejně jako Schwarzenberg před pěti lety. Těšit se můžeme například na prezentaci Drahoše jako vítače migrantů a slouhu Unie.

Co s tím? V první řadě nemá smysl zaměřovat se na osobnost a chování Miloše Zemana. Jeho voliči ho znají a berou ho jaký je, to žádné body nepřinese.

Chce-li Jiří Drahoš uspět, musí především spojit a výrazně zaktivizovat nezemanovské voliče, kteří v prvním kole dali hlas někomu jinému. Ale to nestačí.

Bylo by chybou nechat Zemana, aby určoval témata o kterých se mluví, nechat se zatlačit do defenzivy a pouze na ně reagovat. Stejně tak by bylo chybou opomenout a agresivně nezaútočit na Zemanovo slabé místo, které tvoří především spolupracovníci z nejbližšího prezidentova okolí.
Pak je změna na hradě možná.
A v podhradí taky.


contributor