Jsou to zhruba tři roky, co vedení televize FTV Prima nařídilo redaktorům o uprchlících informovat výhradně jen jako o hrozbě a riziku. Komu se to nelíbilo, mohl jít. Krátce na to začala Prima na svém webu zveřejňovat komentáře například Jana Vítka, Terezy Spencerové nebo Tomáše Vyorala.

Jan Vítek například v nedávném komentáři radí prezidentovi Miloši Zemanovi „zakleknout“ na zahraniční neziskovky. Obává se „změny režimu“. Děsí ho například demonstrace, ty ovšem pořádá spolek Milion chvilek, který bezesporu zahraniční neziskovkou není a jeho financování je transparentní. Vítek se plete i v tom, že prezident může sám o sobě úkolovat tajné služby. „Každý úkol ve vztahu pana prezidenta k tajným službám musí projít vládou, protože zákon 153 z roku 1994 říká, že prezident může úkolovat tajné služby s vědomím vlády. Jinými slovy vláda spolupřejímá odpovědnost za tento úkol, který pan prezident vydal,“ řekl v roce 2018 bezpečnostní analytik Andor Šándor. V jiném nedávném komentáři zase píše Vítek nepravdy o americkém zákonu FARA. Opakuje tak už stokrát opakovanou lež.

Už příští rok na jaře přitom by pod vlajkou televize Prima měla začít vysílat česká franšíza respektované americké stanice CNN.  CNN je ovšem vnímána jako televize spíše pro liberálně zaměřené diváky, spíše středo-levého zaměření. To ovšem nezapadá do komentářů FTV Prima, které kromě faktických chyb jsou řekněme pravicově konzervativní.

Zatím tento „střet zájmů“ vyřešila Prima šalamounsky. Komentáře na webu Iprima.cz zatím publikují, ale v záložce „komentáře“, kterou v běžném menu zpravodajství nenajdete. Tedy, kromě Ranní kávičky Terezy Spencerové. Komentáře nalezneme ukryté až pod položkou „více“.

Prima kromě umění balancovat s názory však bude muset své nové redaktory naučit i základním znalostem. Třeba, že Masarykova univerzita se nachází v Brně. „Musím se pochlubit, volala TV Prima, chtějí dojet na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity a diskutovat nelegální zbraně. Dostávají adresu Joštova 10, prý vyjíždějí. Za chvíli telefon, že to nemůžou najít. Adresa zopakována, lokalita popsána. Za chvíli opět telefon – “…vy nejste v Praze??“ popsal svůj zážitek Mgr. Josef Kraus, Ph. D., který na univerzitě působí jako zástupce vedoucího katedry politologie.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com