Požár katedrály Notre-Dame jasně ukázal, že jsou lidé, kteří aktivně shánějí pomoc a pak lidé, kteří jen své frustrace přeměňují na šíření konspiračních teorií. Ačkoliv to vypadá, že katedrálu opravdu nikdo úmyslně nezapálil, už od začátku se na internetu začali objevovat „ověřené“ teorie, kdo všechno za požár může. Jak jinak, vedou muslimové.

Tomio Okamura svou teorii pojmul formou otázky. „Je katedrála Notre Dame jen špičkou ledovce útoků muslimů na křesťanské kostely v Evropě? To se možná nikdy nedozvíme.“ To jeho exkolega Lubomír Volný začal šířit rovnou poplašné zprávy a pomluvy. „V nepřirozeně islamizované Francii registrují ročně stovky útoků na kostely, raketově roste antisemitismus a těsně před Velikonocemi na popel shoří jeden ze symbolů křesťanské historie Francie.“

„Sociolog“ Petr Hampl dokonce přišel s teorií, že na místě vyroste mešita, což ho definitivně posunulo mezi osoby nepříčetné a osobně bych mu doporučoval návštěvu lékaře z oboru psychiatrie a myslím si, že tím na dobro ztratil punc odborníka na cokoliv. Že se všemožní odborníci pokusí katedrálu nejen zachránit, ale i obnovit (do co nejlepší podoby) je už z prvního dne po požáru zcela jasné. Na opravu Notre-Dame se sešly stovky milionů eur.

BuzzFeed například upozornil, že internetová stránka InfoWars, známá šířením spikleneckých teorií, jako jedna z prvních bez důkazů tvrdila, že požár byl založen úmyslně. Přispěvatel webu Paul Joseph Watson upozornil na video tvrdící, že požár katedrály oslavují muslimové. Ve skutečnosti z videa není zřejmé, o jaké jde lidi, jaké jsou víry a co vlastně dělají.

Kospiračních teorií si všiml i web Tn.cz. “Že by odezva na mešitu v Austrálii? Teď před Velikonocemi…?,” stojí v jednom z komentářů. “To si jen mírumilovní čmoudi dělají místo na mešitu,” píše se v dalším. “Nemyslím si, že to byla chyba při rekonstrukci. Myslím si, že to byl cílený útok,” svěřil se v diskuzi jeden z pisatelů.

Jak jsem již napsal, požár jasně ukázal kdo se drží faktů, chce pomoci a kdo své frustrace „léčí“ šířením nesmyslů. Škoda, že útok na mešitu na Novém Zélandě a požár katedrálu ukazuje smutnou realitu, kolik mezi námi žije… Však víte.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.