Ten příběh asi zná každý. 26. dubna 1986 během technické zkoušky v Černobylské jaderné elektrárně na severu Ukrajiny došlo k explozi a roztavení reaktoru jaderné elektrárny. Na počátku byl Černobyl utajovanou katastrofou. První důkazy, že se stala velká jaderná havárie, nepřinesly sovětské zdroje, ale pocházejí ze Švédska. Podle Sovětů se dlouho nic nestalo nebo se jednalo o bagatelní nehodu. První zpráva o havárii v jaderné elektrárně v Černobylu se v Rudém právu objevila až v úterý 29. 4. 1986. Šlo o velmi stručnou zprávu, která byla převzata z agentury a která byla uveřejněna až na straně 7.

Smutné je, že i po 33 letech se v této zemi nic zásadního (v tomto ohledu) nezměnilo. Snad jen Sovětský svaz nahradilo Rusko. Dokazuje to příklad nehody ponorky s jaderným pohonem minulý týden.

„Všichni sdíleli společný osud. Za cenu svého života zachránili životy svých soudruhů, zachránili plavidlo a nedopustili katastrofu planetárního rozsahu,“ citoval petrohradský server Fontanka z projevu pobočníka velitele ruského námořnictva Sergeje Pavlova. Problém ovšem je, že tato informace byla vyřknuta na pohřbu 7. července. K této závažné nehodě došlo už v pondělí 1. července. Do toho překecnutí Rusko opakovalo jen osvědčené fráze.

„Jsou informace, které patří do kategorie státní tajemství a státní tajemství se dodržuje v zájmu státu a státní bezpečnosti. Proto je naprosto normální, že se neodhaluje. V tom není nic nezákonného,“ řekl ve středu 3. července podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům. „Ministerstvo obrany uvedlo, že námořníky zabily toxické výpary z ohně. Někteří požár přežili, armáda však nesdělila kolik. Nezveřejnila ani název plavidla,“ hlásal ještě ruský Kreml 6. července. Posádka podle ministerstva obrany prováděla vojenský průzkum v ruských teritoriálních vodách v Tichém oceánu. Kde přesně to bylo, úřady také neuvedly.

Moskva podrobnosti o incidentu tajila. Nejprve mělo jít pouze o požár v podmořském hlubinném plavidle, tedy batyskafu, při kterém zahynulo 14 námořníků. Až později ruský server RBK s odvoláním na své zdroje uvedl, že šlo o supertajnou atomovou ponorku Lošarik s jaderným pohonem. Ruské námořnictvo toto plavidlo nazývá hlubinnou atomovou stanicí AS-12. Typ ponorky ale dosud ministerstvo obrany ani prezident Vladimir Putin nepotvrdili.

Takže si to shrňme. Někde došlo k nehodě, která mohla mít globální charakter a skončit obrovskou katastrofou. Jen kvůli hrdinství posádky, která obětovala (zřejmě dobrovolně) sama sebe se nic nestalo. Přesto Rusko odmítá prozradit kde se to stalo a stalo se to vlastně ponorce, která ani neexistuje. Ještě, že je ruská hranice relativně daleko. Vlastně mě napadá, jestli bychom neměli Rusku nabídnout dotace na řepku. Kdyby se Rusové věnovali pěstování řepky, místo konstrukce jaderných ponorek, které jim často havarují, asi by byl svět o trochu bezpečnějším místem.66207955 1439253919550515 7442032787470680064 n


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.