Obyvatelstvu se neustále dostává poučení o tom, že vláda, parlament a prezident vzešli z řádných a svobodných voleb a že se nelze nic dělat, ať už jednají sebesvévolněji. Údajně je špatně i demonstrovat – ústavní právník Zdeněk Koudelka, nová akvizice Trikolory (bývalý rektor od začátku poněkud kontroverzní Vysoké školy Karla Engliše a také osoba, která stojí za opoziční smlouvou a Klausovou amnestií) tvrdí, že „Milion chvilek pro demokracii je hnutí nedemokratické, protože chce lidem vzít základní politickou hodnotu listopadu 1989, tedy že vládnout mají na pevně stanovenou dobu ti, kteří volby vyhrají, a ne ti, kteří je prohrají.“ Vlastně by se ale neměl ani nikdo ozvat – podle prezidenta Zemana mají ti, kdo s ním nesouhlasí, držet hubu.

Považujeme tato tvrzení za hanebnou manipulaci. Skutečnost, že někdo získá většinu ve volbách, ještě neznamená, že se stát stává jeho vlastnictvím. Občané si to, co předvádějí současné vládnoucí elity, totiž „state capture“, nemusejí nechat líbit. Přes všechny většiny získané ve volbách a přes všechny žebříčky popularity tu totiž stále ještě je Listina základních práv a svobod. Ta tvoří součást našeho právního pořádku, pamatuje i na případ nepřátelského ovládnutí státu a lze ji použít v argumentaci proti právním formalistům a textualistům typu Aleše Gerlocha, Pavla Hasenkopfa či již zmíněného Zdeňka Koudelky, kteří obyvatelstvu pokaždé vyloží, že co prezident činí, dobře činí:

Listina základních práv a svobod, článek 23

Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

Občané tedy mají právo postavit se na odpor. Tato země patří totiž jim, nikoli Miloši Zemanovi či Andreji Babišovi.


author