Mladá Fronta Dnes 15. srpna uveřejnila článek, ve kterém se píše, že plavba Greta Thunbergové není úplně tak zelená. Co, že to nikde Greta Thunbergová netvrdí. Ve všech článcích je uvedeno, že „Thunbergová chce plavbou snížit svou uhlíkovou stopu.“ Nikoliv ji úplně vynulovat. Na novináře z Mladé fronty si však nepřijde. Prostě není dostatečně zelená, protože loď obsahuje tuny uhlíkových vláken z ropy.

Naším cílem a úkolem není pískat tomu či onomu. Fajn ovšem je v žurnalistice nepoužívat argumentační fauly. A nikde na stránkách hnutí Fridaysforfuture není o tom, že je nutné uhlíkovou stopu snížit až na nulu ani zmínka. O to tristnější je, že z článku MF Dnes ani není zřejmé, jestli se jedná o zprávu nebo komentář nebo o co vlastně se jedná. Uhlíkovou stopu nemůže nikdo absolutně vynulovat. Každý chodí v botách, nosí bavlněné oblečení a tak by šlo pokračovat. Ten, kdo chce, však může svou uhlíkovou stopu snížit. Třeba tím, že nebude létat, ale jezdit vlakem nebo plout po moři na lodi se solárním pohonem. Problém by samozřejmě nastal, pokud by Vás někdo nutil přes moře se plavit po moři 14 dní, místo dvanáctihodinového letu. Ve volbách si pak můžeme (ovšem nemusíme) zvolit zástupce, který se budou snažit uhlíkovou stopu snížit komplexně. Říká se tomu demokracie.

K tomuto tématu napsal výborný komentář Stanislava Bilera, který upozorňuje na to, že Greta Thunbergová je urážena ne za to co říká či neříká, ale za domněnky, které nemají s tématem nic společného. Zveřejňujeme ho v nekrácené verzi:

„V jedné hře se Cimrman snaží v Latinské Americe vysvětlit místním princip loutkové vlády. Vyřeže loutky a pomocí nich ukazuje, že za nitky tahá v pozadí někdo jiný.

Místní se mu smějí, že je to nesmysl, protože ministři takhle malí nejsou. A tak Cimrman trpělivě vyřezává větší a větší loutky, aby to místní ignoranti pochopili. Marně.

S Gretou je to podobný. Může vystřihnout sebelepší projev o důsledcích klimatické změny, ale s tím si na prohnané Čechy nepřijde! Zcela bezpečně se totiž zaměří na nejpodstatnější část sdělení – jedla ve vlaku z plastové misky.

Greta vyrazí lodí na summit OSN, kde vystoupí na klimatickém summitu. Jakápak je asi klíčová otázka její cesty: Proč to dělá? Na co upozorňuje? Co řekne? Ne ne. Klíčová otázka zní: z čeho je vyrobená loď, na které pluje. Šach mat Greto, na Čechy si nepřijdeš.

Kdyby vychytralým Čechům uprostřed vyčerpávající války někdo přinesl návrh mírové smlouvy, tak budou místo obsahu sdělení zkoumat, proč je napsaná černým písmem.

Kdyby Einstein vynalezl speciální teorii relativity v Česku, vysmějí se mu, že Newtona nebude zpochybňovat nějaký mladý cucák bez ponožek a pokud je čas relativní, proč nosí hodinky? Šach mat, rozumbrado.

Když se nedá řešit, co má Greta na svačinu nebo čím cestuje, vždy je možnost “zamyslet” se nad tím, kolik jí je, jak moc je postižená, kdo ji platí, proč není ve škole nebo jak je to hloupé, uctívat dítě. Určitě totiž není vůbec hloupé ignorovat všechno, co skutečně říká a na co upozorňuje.

Předpokládám, že když se tihle naši chytráci – kteří by měli být součástí světového dědictví UNESCO – prochází po holosečích našich uschlých smrkových lesů, po vesnicích s vysychajícími studnami, okolo domů, kterým praskají zdi v důsledku vysychání podloží, tak že u toho myslí na to, že Greta jí salát z plastový misky a jezdí drahou lodí, takže se s tím nedá vůbec nic dělat. Prostě budeme jen tupě koukat, jak se vše zhoršuje a u toho vymýšlet vtipy o “gretenismu.”

 Ať už přijde kdokoli s čímkoli, vždy se seběhne padesát našich strejdů, aby dotyčné nebo dotyčnému vysvětlili, proč to nejde.

Bylo by to sice hezké, moci těmto lidem nějak vysvětlit, že svět, o kterém Greta mluví je ten stejný svět, ve kterém se nachází také Česká republika, ale asi je to vyloučené.

Nabízí se sice globus, kde by se dalo ukázat, že Greta obývá stejnou planetu jako Češi, a proto se jich klimatická změna týká úplně stejně jako kohokoliv jiného, ale to bohužel nejde. Jak už víme z příkladu výše, Češi by se tomu vysmáli, protože planeta přece takhle malá není.“

Úvod článku napsal Jan Cemper