Není to tak dávno, co asi nejznámější pisatel časopisu Reflex Jiří X. Doležal bojoval za držitele nožů, protože přece každý si může nosit co chce. Realita byla ovšem taková, že žádný zákaz nožů se nechystá a Jiří X. Doležal polemizoval o něčem, co vlastně neexistuje. Dobrá. Beru ovšem, že svoboda je svoboda a Jiří X. Doležal “kope” za svobodu jednotlivce.

Co je ovšem zvláštní, že stejný přístup ke svobodě neuznává u veganů. Nosit nože může každý. To však v jeho logice už neplatí pro vegany, kteří jíst co chtějí nemohou. Své tažení proti veganům navíc v článku „Maso nepotřebujeme, vegani to vědí lépe než Bůh, Darwin i šimpanz. Způsobuje veganství slabomyslnost?“ opírá o spoustu nepravd.

Doležal v článku začíná argumentovat případem ženy v Izraeli, která skončila v nemocnici poté, co konzumovala jen vodu a ovocné šťávy. Tato „dieta“ však nemá s veganstvím moc společného. Této nebezpečné dietě se říká frutariánství. Tato analogie je zcela lichá v tom, že zatímco ČR patří k veganským velmocem a počet podniků připravujících (i) veganskou stravu jde do desítek (možná i stovek), o frutariánství se (naštěstí) v ČR nikdo moc nezajímá.

Jiří X. Doležal se domnívá, že „trest by zasloužili propagátoři veganství, stejně jako bojovníci proti očkování.“ Zde jde však o zcela lichou argumentaci. Zatímco odpůrci očkování svým chováním ohrožují kolektivní imunitu, člověk konzumující jen veganskou stranu ohrožuje maximálně sám sebe. Je to jednoduché. Tím, že se nenecháte očkovat můžete způsobit rozšíření chorob, které se už v ČR běžně nevyskytují. Tato onemocnění však mohou napadnout i lidi, kteří nemohou být očkováni ze skutečných zdravotních důvodů, nebo se jedná například o lidi, kteří mají oslabenou imunitu natolik, že ani očkování v tomto stavu nezabrání nákaze. Na závěr svého článku Doležal uráží vegany, že mají poškozený mozek.

To důležité však neřekne. Každý z nás si může dělat co chce. Klidně, ať si pije i SAVO. Problém nastává, když tyto radikální metody někdo vnucuje například zvířatům nebo svým dětem. Na Facebooku existuje skupina, která radí, jak vegansky krmit své psí a kočičí miláčky. Někteří radikálové tuto stravu vnucují i dětem. A tady vzniká ono skutečné nebezpečí. V rostlinné stravě není obsažen vitamín B12. Alespoň v té podobě, kterou by lidské tělo přijalo. Pro správný vývoj dítěte je důležité mít vyváženou stranu. O tomto problému se ovšem v článku nedočteme. Jiří X. Doležal místo upozorňování na nějaký problém uráží celou skupinu lidí. Není vegan jako vegan, stejně tak jako není muslim jako muslim. Ať si každý jí co chce, pokud tím neohrožuje ostatní. Veganství, kromě poměrně časté „povýšenosti svých zastánců přináší i velmi důležité etické a ekologické otázky.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com