Pro platformy šířící dezinformace představuje spojení s politiky vítanou příležitost pro zviditelnění a legitimizaci. Pro politiky se zase jedná o způsob, jak oslovit určité skupiny voličů. Kandidatura předního konspirátora Ivana Davida za SPD do Evropské parlamentu není v tomto ohledu překvapivá a i přestože má pouze omezené šance na úspěch, může výrazně ovlivnit předvolební debatu.

Bývalý ministr zdravotnictví a bývalý člen ČSSD Ivan David se na alternativní mediální scéně pohybuje již delší dobu. Web Nová republika, jehož je vedoucím redaktorem, existuje od roku 2013 a v rámci alternativních médií představuje relativně důležitého hráče vzhledem k schopnost agregovat články, které vyšly na ostatních platformách a tím pádem stimulovat jejich cirkulaci v informačním prostoru. S Davidovými názory se čtenář může seznámit například v jeho rozhovoru pro DVTV.

Pro stranu SPD platformy typu Nová republika představují vítaný prostor pro (nerozporovanou a rozsahově víceméně neomezenou) prezentaci postojů ve formě politických prohlášení, rozhovorů či citací převzatých z facebookových postů. Vedle Facebooku tak alternativní média představují pro politiky SPD důležitý nástroj pro oslovování voličů. Nepředstavují však pouze prostor pro vyjadřování, avšak také prostor pro mobilizaci podporovatelů – většina komentářů zde publikovaní je k SPD pozitivní a nebylo výjimkou ani doporučení tuto stranu volit. Jak však ukazuje série článků na prominentním dezinformačním webu Aeronet, v nichž je SPD ostře kritizována, tato skutečnost nemusí platit vždy a všude.

Skutečnost, že se tato symbióza postupně přetaví v plnohodnotnou spolupráci, vlastně není vůbec překvapivá. Například již v senátních volbách na podzim 2018 SPD nominovala i další osoby, jejichž komentáře se na webech šířících dezinformace objevují pravidelně. Je tedy možné konstatovat, že extrémisté a konspirátoři alespoň vyložili karty na stůl a otevřeně se přihlásili ke stejnými politickým cílům.

Přítomnost lidí jako je Ivan David v předvolební debatě však může být problematická, jelikož hrozí, že rétorika plná dezinformací, konspirací a manipulací, která zůstávala omezená na okrajové platformy, dostane prostor i v mediálním mainstreamu. A pak už záleží jenom na schopnosti ostatních kandidujících subjektů a médií vykázat její nositele do patřičných mezí a nikoli začít se přiživovat na tématech, která přinesou do debaty. Před volbami do Evropského parlamentu pravděpodobně poznamenanými nízkou oblibou Evropské unie a tématem migrace, však může být pokušení hrát anti-unijní kartu, kterou pravidelně vynášejí platformy šířící dezinformace, příliš silné.

Samozřejmě se může opakovat situace z podzimu 2018, kdy samotný Davida na kampaň víceméně rezignoval (na webu Nová republika vyšlo před volbami pouhých 9 článků zmiňujících jeho kandidaturu) a obdržel zanedbatelných 2 318 hlasů. I pokud však SPD opět takto pohoří, mohou jejích kandidáti z řad konspirátorů přesto triumfovat, pokud se jim do veřejné debaty podaří vnést manipulativní rétoriku a témata, která by jinak cirkulovala pouze na alternativních médiích. Aby se tak nestalo, bude se muset mít expertní komunita, média a zejména kandidující subjekty na pozoru a nenaskočit na vlnu manipulací souvisících s EU, které se před volbami jistě objeví.

Jonáš Syrovátka