KOMENTÁŘ: Hrad je zděšen auditem Evropské komise. Nevolený úředník si stěžuje na nevolené úředníky


Evropská komise poslala minulý pátek konečný audit. Podle auditu je Andrej Babiš stále ve střetu zájmů. Český premiér tyto závěry odmítá a navíc zpochybňuje schopnosti evropských komisařů a auditorů. V reakci na audit vyzývají opoziční politici ke společnému postupu.

„Politické neziskovky, mainstreamová média a liberálně-levicová opozice, tedy skupiny, které nejsou schopny uspět v demokratické soutěži, se s úředníky z Bruselu za zády snaží svrhnout vládu,“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Buď je Česká republika suverénní zemí a řídí se podle českých zákonů nebo je protektorátem, který řídí nevolení úředníci v Bruselu. Jiné volby není,“ dodal.

K daným výrokům je v prvé řadě nutné napsat, že složení Evropské komise odsouhlasuje Evropský parlament. Ten je volený i námi. Auditní orgány už zřizuje právě Evropská komise. Jde to srovnat se situací v České republice. Zde také parlament vyjadřuje důvěru vládě a vláda pak má pod sebou i více organizačních složek a sekcí.

Pokud  Jiří Ovčáček píše o nevolených úřednících, lze asi klást otázku, kdo volil jeho. Přestože si Jiří Ovčáček hraje na víceprezidenta, je jen nižší státní úředník.

 
Jan Cemper