Evropská komise poslala minulý pátek konečný audit. Podle auditu je Andrej Babiš stále ve střetu zájmů. Český premiér tyto závěry odmítá a navíc zpochybňuje schopnosti evropských komisařů a auditorů. V reakci na audit vyzývají opoziční politici ke společnému postupu.

„Politické neziskovky, mainstreamová média a liberálně-levicová opozice, tedy skupiny, které nejsou schopny uspět v demokratické soutěži, se s úředníky z Bruselu za zády snaží svrhnout vládu,“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Buď je Česká republika suverénní zemí a řídí se podle českých zákonů nebo je protektorátem, který řídí nevolení úředníci v Bruselu. Jiné volby není,“ dodal.

K daným výrokům je v prvé řadě nutné napsat, že složení Evropské komise odsouhlasuje Evropský parlament. Ten je volený i námi. Auditní orgány už zřizuje právě Evropská komise. Jde to srovnat se situací v České republice. Zde také parlament vyjadřuje důvěru vládě a vláda pak má pod sebou i více organizačních složek a sekcí.

Pokud  Jiří Ovčáček píše o nevolených úřednících, lze asi klást otázku, kdo volil jeho. Přestože si Jiří Ovčáček hraje na víceprezidenta, je jen nižší státní úředník.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com