Je hvězdou český a dezinformačních webů. Spílá totiž německé kancléřce Angele Merkelové. Dezinformační web Nová republika (a spousta dalších) o ní píše, že díky zákonu „Heiki Maase“ ji byl uzavřen facebookový účet. Problém je, že žádný takový zákon v Německu neexistuje. Ostatně. Pro Novou republiku je taková hvězda, že jeden tentýž text zveřejnil raději dvakrát. Slobodnyvyber.sk jde dále. „Německá herečka zlikvidována kvůli “nesprávným” názorem, proklíná Angelu Merkelovou,“ píše dezinformační web. Potíž je v tom, že sama „celebrita“ na svých stránkách píše, že přerušila svou „kariéru“ po smrti své babičky, kdy se starala o své pudlíky.

Celebritou dezinformačních webů se může evidentně stát kdokoliv. A když žádnou skutečnou celebritu nemáte, tak si vymyslíme citát nějaké skutečné celebrity, nebo uděláte celebritu z někoho, kdo celebrita není. Tak uvažují autoři dezinformačních webů. Její videa na Youtube mají několik set, maximálně několik jednotek tisíc shlédnutí. Mihla se v několika epizodách seriálů. Jde tedy přirovnat k české „celebritě“ Janě Yngland Hruškové. Ve svých blozích podporuje AfD (1, 2), takže nad její objektivností lze pochybovat.

U našich „alternativních“ médií je proslavila tím, že spílá Angele Merkelové. Nejslavnější článek, který sdílí tyto „pravdomluvné“ servery je „Herečka Silvana Heißenberg píše Merkelové“. Osoba, která se prohlašuje celebritou, v něm píše, že Němcům se nedaří a že Merkelová má jít před soud. Faktem je, že německé ekonomice se skutečně daří. Veřejný rozpočet hlásí nejvyšší přebytek od znovusjednocení. Strana CDU-CSU ve volbách do Spolkového sněmu dne 24. září 2017 utrpěla citelnou ztrátu ve výši 8,5procentních bodů proti roku 2013. Přesto zůstala se ziskem 32,9 % platných hlasů nejsilnějším politickým uskupením v Německu. Velká část lidí evidentně s politikou Merkelové souhlasí a je legitimně zvolenou kancléřkou. A pindání příznivců AfD na tom nic nezmění.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.