Česká televize nedávno odvysílala další díl dokumentárního cyklu České televize Infiltrace: Obchod se svědomím. Ten se zaobíral fatálními pochybeními lékařů, prokázaných na několika případech. Pořad Infiltrace ukázal například příběh malého chlapce, který po operaci mandlí, která proběhla před dvěma lety, skončil ve vigilním kómatu. Jednalo se o neodpustitelné chyby.
Na stranu druhou české zdravotnictví má skutečný problém už v samotné koncepci. Na tento problém upozornil student medicíny Tomáš Sychra v pořadu Apel DVTV.
„Je naivní myslet si, že čerstvý absolvent medicíny je schopen samostatně léčit. Je to, jako kdybyste někoho učili hrát na housle tak, že byste mu teoreticky vysvětlili, jak vzniká tón. Jak funguje notový zápis, jaká jsou pravidla rytmu. A pak byste nechali toho studenta zahrát sólo před zaplněným sálem. Jak si myslíte, že by to dopadlo? Jsem studentem 5. ročníku medicíny a za rok ze mě má být lékař. Prakticky veškerý volný čas věnuji medicíně. Chodím asistovat a všemožně pomáhat do nemocnic tak, abych byl co nejlépe připravený pro svoje budoucí povolání. I tak mám strach. A věřte mi, že tento strach nenesu sám. A to je pravý důvod, proč tolik čerstvých lékařů a mladých absolventů uvažuje o odchodu do zahraničí. Čeho se bojíme? Nechceme žádnému pacientovi ublížit. Zvláště v postavení, kde o životě nebo smrti často rozhodují milimetry či sekundy. Nynější stav povinného postgraduálního vzdělávání a komplikovaný systém po absolvování lékařské fakulty je nejasný a komplikovaný. Nikde není přesně řečeno, co jako čerstvý absolvent budu moci dělat sám a co ne. Chybí dostatečný dohled nad tím, zda starší lékaři skutečně připravují své mladší kolegy k samostatné práci. Mladý lékař tak často donucen řešit situace, na které nemá, ale ani nemůže mít dostatečné zkušenosti. Všichni mladí lékaři chápou, že medicína se učí praxí, což znamená hodiny a hodiny v práci. Představte si, že po 24 hodinách v nemocnici máte ještě další náročnou operaci, kde i jediné špatné rozhodnutí může být fatální. Práce lékaře je skutečně poslání. Ani tvrzením jako: vybral sis to sám, nelze utnout obavy mladých lékařů. Vybrali jsme si životní cestu, ve které chceme lidem pomáhat a léčit je, nikoli je ne vlastní vinou ohrožovat,“ říká student medicíny Tomáš Sychra.
Pokud tedy chceme lepší zdravotnictví, musíme tlačit na lepší koncepci. Některé chyby lékařů jsou neodpustitelné. Tyto chyby jsou ovšem v poměru toho, co nám může způsobit tzv. “alternativní medicína” spíše ojedinělé.