Když jsem si prohlížel jména 40 stran, které se pokusí získat nějaký to poslanecké křeslo v Evropské parlamentu, zaujala mě strana Vědci pro Českou republiku. Říkal jsem si, fajn, sice se jedná o další stranu, která nemá ani sebemenší šanci získat nějaký ten mandát (jako třeba Sportovci), ale do debat můžou přinést zajímavý úhel pohledu. Ten vědecký, racionální. Bohužel jsem byl zklamán. Když jsem se podíval do programu strany, tak Vědci pro Českou republiku budou potenciální voliče oslovovat nevědeckými tématy.

Aby bylo jasno. Nezpochybňuji vědecké kvality profesora RNDr. Ivana Holoubka, profesora RNDr. Viktora Kanického a ani kohokoliv jiného na kandidátce. Bezesporu se jedná o kapacity ve svém oboru. Škoda tedy, že jejich program začíná preambulí: „Chceme nazývat věci pravými jmény. Nesmysly v právních předpisech jsou nesmysly, černá je černá, bílá je bílá, pohlaví jsou dvě, muž a žena, a manželství je svazek muže a ženy. Ideologie politické korektnosti je nebezpečná. Odmítáme překrucovat příčiny terorismu. Chceme chránit životní prostředí, ale odmítáme zneužívání ochrany přírody pro prosazování politických ideologií a obchodních zájmů (…) Věda je mezinárodní prostředí vzdělaných lidí s kritickým myšlením a schopnosti rozlišit podstatné a pravdivé.“

Na téma manželství nebo transgenderu můžeme mít každý z nás názor jaký chce. Naším úkolem není ani přiklánět se jednomu či druhému názoru. Naším úkolem je přinášet fakta. A faktem je, že manželství nemá žádnou vědeckou definici. Je to institut, který byl vytvořen člověkem a každý člověk si ho vykládá tak trochu jinak. Proto také ty vzrušené debaty. To samé se týká transgenderu. Respektive v tomto případě je věc o to složitější, že sami lékaři (a lékařství je věda) za určitých okolností mění lidem, kteří se cítí být opačného pohlaví svou identitu. Ano, je pravda, že sexuologové se bouří proti „úřední“ změně pohlaví bez operace a můžeme se klidně bavit, že ty různé debaty o „unisex záchodcích“ a bůh ví všem jsou dost mimo.

Jistě. I vědec má právo na své politické názory. Otázka však, proč do toho tahají českou vědu. Mohu se mýlit, ale spoustě vědců by se taková to „reprezentace“ české vědy jistě nelíbila. Osobně bych naopak od vědců čekal, že se budou snažit hledat fakta. Budou se snažit hledat pro vědu více finančních prostředků nebo třeba spolupráci v zahraničí (třeba napříč EU). Škoda, že v tomto případě tomu tak není.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com