Televize Prima rozjela na svém webu Iprima.cz něco, čemu říká zpravodajství. Pokud ovšem čekáte, že ve „zpravodajství“ naleznete přepis nejzásadnějších zpráv z jejich TV zpráv a třeba budete moci shlédnout konkrétní reportáž, tak jak je to zvykem třeba u ČT nebo Novy, tak se pletete. Ve skutečnosti je jejich zpravodajská část webu plná bizarních článků. Své „komentáře“ zde publikuje například Tomáš Vyoral, jehož články jinak najdeme jen na dezinformačním webu Protiproud, od kterého se distancují i Parlamentní listy, nebo na konspiračním webu Rukojmí.

Další, kdo zde publikuje své komentáře je Tereza Spencerová. Například v úterý publikovala článek „Svět při úterní ranní kávičce Terezy Spencerové“. Měl to být souhrn nějaký aktuálních zpráv ze světa. Ve skutečnosti to však vypadá, že se jedná o souhrn zpráv nadiktovaných nějakým propagandistickým aparátčíkem v Kremlu. Spencerová například informuje, že se z Jordánska do Sýrie vrátilo od poloviny října zhruba 30 000 lidí. To je pravda. Spencerová však odvozuje, že je to kvůli údajné povinné vojenské službě v Sýrii. O tom však v originálním článku, na který odkazuje, není ani zmínka. Vám by se chtělo vracet do rozbombardované země, kde stále řádí bojůvky Islámského státu a v které jejich prezident zkouší na civilistech chemické zbraně?

Nejbizarnější je ovšem interpretace konfliktu. „Ukrajinský přístav Berďansk na Azovském moři, k němuž údajně mířily (a nedorazily) lodě zadržené po „kerčském incidentu“ … už propouští pro nadbytečnost třetinu svých zaměstnanců… totéž prý čeká i přístav Mariupol,“ píše Spenecrová. Však, aby ne. Na rozdíl od mezinárodních standardů považuje Kreml Kerčskou úžinu za vnitřní vody Ruska. Od poloviny května Ruská federace provedla více než 750 nezákonných zadržení lodí, které byly vyslány do přístavů Berďansk a Mariupol.  „Nejdřív to byly rozmary, potom meteorologické podmínky, možná nám budou brzy Rusové tvrdit, že jsou tam bariéry ve vodě přes které nejde proplout,” sarkasticky poznamenává ministr infrastruktury Ukrajiny Vladimír Omelyan. Spencerová i tvrdí, že „všem ukrajinským námořníkům zajatým po „incidentu u Kerče“ bylo sděleno obvinění z „ilegálního překročení hranic“… těch aktuálně ruských.“ Problém je, že vody za aktuálně ruské považuje jen Rusko. Nikdo jiný.

Ranní kávička v podobě Terezy Spencerové tedy pěkně zhořkla. Jak kdyby někdo místo kvalitní kávy do šálku nasypal meltu.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.