Židé ve Francii to mají nyní velmi těžké. Čelí antisemitistickým útokům ze strany islamistů. Určitě jim nepomůže však ani hnutí Žlutých vest. Nepřátelé pojmenoval jeden z nejvýraznějších protagonistů Žlutých vest Eric Drouet. Jsou jim „politici, bezpečnostní složky, homosexuálové, novináři, cizinci a Židé.“

Antisemitismu v řadách žlutých vest si poprvé všiml izraelský server YNet již v prosinci loňského roku. U dálnice A6 z Paříže do Marseille se tehdy objevil velký transparent, že „Macron je děvka Židů.“ Protižidovské výpady se v souvislosti s protesty objevily i na sociálních sítích. V jednom říká muž v masce: „Byli to bohatí Židé, kteří dovedli Macrona k moci, aby mohl být jejich loutkou a oni tahali za drátky. Židé jsou zodpovědní za snížení daní bohatým a za celou finanční situaci.“ V dalším videu aktivista žlutých vest vyzývá k demonstraci u rozsvěcení chanukových svící: „Židé slaví, zatímco Francouzi nemají co jíst“.

V sobotu 16. února 2019 se stal terčem antisemitských urážek francouzský konzervativní filozof Alain Finkielkraut. Několik demonstrantů pochodujících po jedné z pařížských tříd rozpoznalo intelektuála a podle zmíněných záběrů na něj křičeli, že je „špinavé sionistické hovno“ a „velké sionistické hovno“. Volali také „my jsme lid“ a „Francie je pro nás“. Devětašedesátiletého filozofa pak vzala pod ochranu policie.

 „Když dav volal na Alaina Finkielkrauta nebo jiné Židy, že jim Francie nepatří, říkali tak svým jazykem, že Finkielkrautové se podle nich zmocnili francouzské republiky a odňali jí právoplatným majitelům, tedy ekonomicky i jinak strádající pracující bílé nižší třídě. I sám premiér Macron, finančník, bývalý zaměstnanec Rothschildů, který nosí okázale drahé obleky, je v očích mnoha Žlutých vest jakýmsi „bílým Židem“, člověkem, který se s Židy a sionisty spolčil proti pravým Francouzům. Prezidentovy výzvy proti antisemitismu nebo jeho snaha ukázat se jako člověk, který naslouchá venkovské Francii, tedy nemůže mít u těchto rozhořčených lidí velký úspěch,“ komentuje událost Jan Fingerland.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.