Na sociální síti Facebook se objevují různé odhady počtů účastníků demonstrace Milion chvilek pro demokracie, která se uskutečnila dne 4.6.2019 a pravděpodobně byla největší po roce 1989. Pravděpodobně, protože jedna obdobně velká se konala už v roce 2012. Ta byla svolána odbory.

Na Facebooku se například šíří komentář Jindřicha Čecha, který ze zprvu dobré metodiky výpočtu dělá naprosto špatné (a evidentně zaujaté) závěry. „Václavské náměstí měří na délku 682 m a na šířku 60 m což je 40 920 metrů čtverečních. Pokud by těch demonstrantů bylo opravdu 120 tisíc, tak by každý měl k dispozici pouze 0, 341 metru čtverečního. To by ale nesměly být na Václaváku žádné jiné objekty a lidé by stáli od muzea až k fasádám na Můstku a na šířku od zdi ke zdi… tři lidé by tedy zabrali plochu 1,023 metru čtverečního… taková tlačenice tam ale viditelně nebyla. Jen tak odhadem bych snížil počet lidí o dvě třetiny… ale to je dosti chcípácká demoška,“ píše Jindřich Čech. A jak je to ve skutečnosti? Jde dojít k reálnému číslu?

K reálnému číslu je těžké se dobrat, ale vodítkem nám může být například příspěvek Jana P. Hanouska z roku 2012.

„Podle ČÚZK je výměra Václavského náměstí 42255 m2, v čemž je ovšem zahrnuto i těch několik záhonů v dolní i horní části náměstí a dokonce i kus magistrály. Celková plocha záhonů je cca 700 m2 (v dolní části Václaváku) + 1000 m2 (v horní části), plocha prostoru za sochou sv. Václava (zeleň + magistrála) je cca 4300 m2 => dohromady je tu tedy minimálně 6000 m2, na kterých nikdo stát nemůže => 42255 – 6000 = 36255 m2 => a když vezmeme v úvahu stromy a stánky, myslím, že 36000 m2 je docela objektivní (resp. ještě celkem nadsazený) odhad plochy Václavského náměstí, na které by se skutečně mohl někdo nacházet. (Pozn. Manipulátoři.cz: Stánků na Václavském náměstí oproti roku 2012 výrazně ubylo a tak pracujme s metodikou řekněme 36150 m2)

Pokud bychom předpokládali, že se na metr čtvereční vejdou čtyři osoby, tak při 36000 m2 získáme úctyhodných 144000 – nutno ovšem vzít v úvahu, že to by na Václaváku nesmělo být žádné pódium a demonstranti by museli být naskládáni pravidelně po půl metru, ode zdi ke zdi, odshora dolů, tělo na tělo, bez možnosti pohybu.

Při třech osobách na metr čtvereční (což je myslím ještě stále dost absurdní představa) už je celkové množství jen 108000 demonstrantů. Při vcelku uvěřitelných dvou osobách na metr čtvereční dojdeme k 72000.“

Z kamery z vrtulníku a mapy od mobilních operátorů víme, že nejvíce lidí bylo na vrchu u pódia. Zde skutečně se mohlo jednat místy i o 4 osoby na m2. Ve spodní části to bylo méně. Ovšem. Je nutné připočíst i to, že částečně zaplněna byla i ulice Krakovská, Ve Smečkách, Opletalova, Štěpánská, ale i třeba 28. října nebo Na Příkopech a rovněž lidi, kteří demonstraci sledovali ze schodů Národního muzea. Nutno připočíst to, že ne každý vydržel na demonstraci od začátku do konce. Protože bylo horko, spousta lidí se „schovávala“ v přilehlých obchodech, restauracích a ve vestibulech metra. Toto metodikou jde tedy připočíst dalších 10 -20 tisíc lidí. Tedy. Pokud horní třetina Václavského náměstí byla zaplněna 3-4 osobami na m2, ostatní 2-3 osobami na m2, plus připočítáme výše uvedené osoby v okolních ulicích a vestibulech, můžeme dostat realistické číslo zhruba 100 – 120 tisíc účastníků. Tedy médii a organizátory uváděná čísla považujeme za čísla realistická.

Video z helikoptéry zde.

Pohled z vrtulníku – Seznamzprávy.cz
Pohled z vrtulníku – Seznamzprávy.cz
Pohled z vrtulníku – Seznamzprávy.cz
FOTO: Vít Hassan
FOTO: Vít Hassan

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.