Náš web byl vyzýván k tomu, ať označíme za hoax článek týdeníku Respekt o tom, že do Prahy před třemi týdny přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin. Pracovník měl mít podle informací Respektu za úkol otrávit starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře. Policejní ochranu má přidělenou i primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

Z hlediska kritérií fact-checkingu se jedná o neověřitelnou zprávu. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) řekl minulé úterý v TV Prima, že skutečně má policejní ochranu kvůli Rusovi, který ho má za úkol zlikvidovat. K věci se vyjádřilo i Ministerstvo zahraničí ČR.  „Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby,“ řekla k záležitosti mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Další informace nemáme.

Novinář Alexandr Mitrofanov však přeložil článek ruské státní  RIA Novosti. Agentura v komentáři napsala, že pravým důvodem, proč dostali primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ochranu, není agent s ricinem. Je to podle ní „možnost únosu podezřelých a jejich vyvezení ze země před soud dle vzoru izraelského Mossadu, který celá léta pronásledoval nacisty ve světě“.

„Řadu dní se tu řeší, zda Kolářovi, Hřibovi a Novotnému něco skutečně hrozí. V několik dni starém článku ruské státní agentury RIA je – a to je hlavní sdělení – jasná vyhrůžka únosu do Ruska. Opakuji – vyhrůžka únosu českých politiků do Ruska,“ komentuje článek novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra.

Komentátorka státního média Irina Alksnisová navíc vyhrožuje tím, že daní politici nebudou moci léta vycestovat. V článku agentury se také dozvíme, že: „zahájené trestní řízení na mnoho let, ne-li navždy, zavěsilo nad zmíněné politiky Damoklův meč, který budou muset stále mít na zřeteli a počítat s ním pro další aktivity. Přece samotný Respekt napsal, že starosta Prahy 6 bude teď čelit hrozbě zatčení během každé zahraniční cesty. Což o to, momentálně se takový Ondřej Kolář nemusí obávat cest do západních států, protože ty nevydají Moskvě podezřelého v politické kauze.“

Příloha: Článek RIA Novosti, který přeložil Alexandr Mitrofanov

Česko se ve skutečnosti bojí dlouhých rukou Moskvy

Irina Alksnisová. RIA Novosti
1. května 2020, https://ria.ru/20200501/1570815387.html

Ruské MZV varovalo Česko ohledně důsledků, které budou nevyhnutelně mít provokace s obviněním naší země z údajně plánovaného otrávení pražských politiků. A Sergej Lavrov nazval toto očerňování „nemyslitelným“.

V souladu s verzí, která byla zveřejněna v médiích, Rusko údajně vyslalo do této východoevropské republiky profesionálního zabijáka s diplomatickým krytím, který dovezl do země smrtonosný jed ricin a měl zlikvidovat nepohodlné zahraniční činitele, které se zúčastnili protiruských výpadů  včetně nedávné demolice pomníku maršála Koněva.

Tento příběh není pouze výsledkem bujné fantazie novinářů Respektu, kteří ji vypustili do veřejného prostoru. Tři politici – pražský primátor Zdeněk Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný (v Řeporyjích včera bylo zahájeno vztyčení pomníku vlasovců) – skutečně dostali státní ochranu a česká kontrarozvědka BIS oficiálně potvrdila, že pokládá situaci za mimořádně vážnou.

Současně český premiér Andrej Babiš prohlásil, že skandál, který vypukl, nevyžaduje vykázání ruského velvyslance ze země. Stěží lze vymyslet lepší způsob, jak dementovat výmysly českých novinářů a tajných služeb, pro které je tento příběh pohodlnou možností pro vyřešení vlastních aktuálních úkolů. Vláda se ale snaží vyváznout z této situace s nejmenšími možnými ztrátami. 

Média z tohoto humbuku vytloukají zisk, když vydělávají na šťavnatých článcích o nájemných vrazích Kremlu, kteří volně působí po celém světě. Kontrarozvědka dokazuje, že není placena zbytečně, když s vypětím všech sil čelí ohrožení národní bezpečnosti. BIS pravidelně hlásí světu, jak je úspěšná v boji s tajnými službami Ruska, Číny a dokonce KLDR.  

Ale tentokrát se činy Česka doopravdy vyznačují zvýšenou nervozitou, která daleko překračuje obvyklý rámec, což potvrzuje reakce ruského MZV, které naléhavě doporučilo českým kolegům, aby se zklidnili. Přece jen bylo dříve bezbřehé upadání do rusofobsko-konspirologických blábolů charakteristické pro jiné země, kupříkladu Polsko, ale u Česka nebylo bláznění na této úrovni zaznamenáno.

Rozluštění je nejspíše nutné hledat v tom, že odpověď Moskvy na demolici Koněvova pomníku se pro české státní úřady stala reálným překvapením. Zatímco se dříve všechno omezovalo na vyjádření nespokojenosti prostřednictvím diplomatických kanálů, tentokrát bylo v mžiku zahájeno trestní řízení.

A Češi jednoduše ztratili hlavu.

Signifikantní byla počáteční reakce šéfa resortu zahraničí Tomáše Petříčka, který prohlásil: „To by bylo jako skočit šipku do rybníka, který neznáte. Rychlá nebo impulzivní reakce nemusí být ta správná. Chápu, že diplomacie je pro řadu lidí nečitelná, ale tohle prádlo by se skutečně nemělo prát na veřejnosti. A to ani v případě, že to dělá druhá strana.“

Až když bylo po prvním zaskočení, následovaly jasnější komentáře a české MZV „kategoricky odmítlo vměšování státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky“. Pak se vyrojily povídačky o vrazích s diplomatickými pasy a kufrech s ricinem.

Někdo může pokládat podobnou reakci za podivnou. Co z toho, že Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní řízení kvůli demolici Koněvova pomníku? Je přece nabíledni, že tento výbor na viníky nedosáhne a Interpol nikdy nevyhoví žádosti o zadržení těchto podezřelých, takže budou žít dál jak žili.

Ale podobný názor je spravedlivý pouze částečně.

Za prvé zatímco fantazie o zabijákovi traviči jsou zjevně těžkým blouzněním, mohou české tajné služby mnohem vážněji vzít v potaz možnost únosu podezřelých a jejich vývoz ze země před soud dle vzoru izraelského Mossadu, který mnoho let pronásledoval nacisty po celém světě. Existuje podezření, že toto byl pravý důvod, proč pražští politici dostali státní ochranu.

Za druhé – a to je hlavní – zahájené trestní řízení na mnoho let, ne-li navždy, zavěsilo nad zmíněné politiky Damoklův meč, který budou muset stále mít na zřeteli a počítat s ním pro další aktivity. Přece samotný Respekt napsal, že starosta Prahy 6 bude teď čelit hrozbě zatčení během každé zahraniční cesty.

Což o to, momentálně se takový Ondřej Kolář nemusí obávat cest do západních států, protože ty nevydají Moskvě podezřelého v „politické“ kauze. Jenže svět se mění závratnou rychlostí. Mnoho věcí, které se zdály být nemyslitelné před několika lety, jsou dnes běžné. Západ vydává Moskvě ekonomické zločince jako na běžícím pásu a navíc je na politické mapě světa stále více států, které chovají otevřené sympatie k naší zemi.

Celkem vzato se před našima očima rusofobie, která dlouhá desetiletí spojovala možnosti pro úspěšnou kariéru a vykázání občanských ctností s absencí jakékoli odpovědnosti, transformuje v mnohem riskantnější sféru, kde to začíná vypadat na nesení následků svých slov a činů. 

Není nic podivného na tom, že právě ve východní Evropě reagují na podobné vyhlídky zvlášť znepokojivě. Zjevné oslabení hegemonie USA a rozpad transatlantické jednoty, na kterou tam spoléhali jako na garantovaný a věčný geopolitický deštník, spolu s výrazným posílením Ruska, jeho vlivu a možností uvádí hodně lidí v regionu do stavu rozrušení, což je nutí k nepříliš chytrým činům. Jako například snahám o napodobení britského staršího bratra s historkou o otrávení nepohodlných politiků ruskými supervrahy. 

Musí se ale pamatovat, že dokonce Londýn se svými Skripaly nevyprodukoval víc než haldu nesmyslů, ze které zbylo kulový. Češi, kteří se vydali v jejich šlépějích, sklidili už jenom hanbu.

Ale co je pro ně doopravdy nejnepříjemnější: Další špionsko-zabijácký skandál rychle odpluje do minulosti. Ostatně pro Rusko to není poprvé. Ale složky s materiály této kauzy budou ještě hodně dlouhá léta ležet v pracovních trezorech příslušníků našich orgánů činných v trestním řízení. 

RIA Novosti je státní tisková agentura Ruské federace; je součástí Federálního státního unitárního podniku Mezinárodní informační agentura Rusko dnes


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com