Ve Spojených státech došlo k největšímu kolapsu banky od poslední finanční krize z roku 2008. Tamní úřady sáhly v pátek k výjimečnému kroku a Silicon Valley Bank uzavřely už během obchodování na burze. Následně úřady zavřely Signature Bank. Do problému se dostala i švýcarská Credit Suisse, která má být nuceně sloučena s jinou bankou UBS, aby se zabránilo krachu.

Dezinformátoři začali v této souvislosti bít na poplach a vyzývat lidi, aby vybrali své úspory. Českým a slovenským bankám přitom žádný pád momentálně nehrozí. „České banky se primárně zaměřují na domácí trh, domácí vkladatele a poskytování úvěrů subjektům působícím na českém trhu. Fungují jako banky univerzální, a nemají tedy tak úzké sektorové zaměření jako některé americké banky. Právě SVB byla zaměřená na sektor startupových firem. Hlavním zdrojem financování domácích bank jsou primárně vklady, tedy vklady jak fyzických, tak právnických osob, přičemž převážná část vkladů uložená v těchto bankách je pojištěna. Zároveň regulace, která byla v Evropě zavedena po finanční krizi v roce 2008, současně s politikou uplatňovanou ČNB omezuje přenos rizika z mateřské společnosti,“ upozorňuje ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

„Zatím není třeba ani po uzavření Signature Bank obávat té krize z roku 2008. Tehdy byly zasaženy největší americké banky, nyní jde primárně o malé a středně velké banky,” řekl český ekonom Lukáš Kovanda.

„Událost, která se stala ve Spojených státech, je velmi specifická. Na Slovensku žádnou podobnou banku nenajdete, protože obchodní modely bank na Slovensku jsou konzervativní a výrazně více diverzifikované. Úroveň kapitálu dosahuje jedné z nejvyšších úrovní za poslední roky. Podobně i ziskovost či kvalita úvěrů dosahují vysoké úrovně,“ uklidňuje slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.