Dokud tenhle pán objížděl republiku a šířil „moudrost toltéků“ (civilizace, která možná nikdy neexistovala, natož aby měla nějakou sepsanou „moudrost“ – ta vznikla až v hlavě spisovatele Dona Miguela Ruize), byl to takový roztomilý blázen. Říkal jednoduché, hezky znějící „pravdy“, které lidi rádi slyší, a kdo to chtěl poslouchat, možná si v tom našel nějakou životní motivaci. Ve chvíli, kdy si ale na besedy zve šarlatány, co šíří potenciálně nebezpečná doporučení, je to nebezpečný blázen. A to, co se teď řeší v souvislosti s údajnou „cenzurou“ jeho představení, a kdo to všechno řeší, mi fakt hlava nebere.

O co jde: Dušek si na jednu ze svých divadelních besed pozval Milana Calábka, léčitele a esoterika. Ten v rámci sezení řekl několik velmi problematických výroků, z nichž některé mohou být potenciálně velmi nebezpečné. Posluchačům například doporučoval léčit COVID Antabusem – přípravkem, který se používá na léčbu alkoholismu (o jeho účincích se spekuluje, ale žádná studie je zatím neprokázala). Také strašil lidi, že užívání ibuprofenu může zesílit průběh nemoci (opět nepodložená domněnka jednoho doktora).

A co by to bylo za léčitele, kdyby nedošlo na čínskou medicínu, která je podle něj v léčbě úspěšná. V tomto ohledu doporučil hned několik bylinek, z nichž některé jsou potenciálně jedovaté, anebo rovnou pití koloidního zlata. A protože správný šarlatán si najde prostor i pro produkt placement, prý stačí o kokosový nebo olivový olej, do kterého se přidá „nápoj čínských mudrců“. Eh…

Tomu všemu přihlíží Dušek, který pravidelně přitakává, a spolu s Calábkem vytvářejí atmosféru společnosti, kde farmaceutický průmysl zakazuje a potlačuje všechna přírodní léčiva, aby se obohatil. Co na tom, že kdyby se prokázal účinek bylinky, tak po ní farma-firmy skočí bez váhání a dobře ji zpeněží. V hlavách posluchače to dává smysl.

A bohužel tomu na důvěryhodnosti přidá i to, co se stane pak. V době koronaviru totiž některé služby (včetně Facebooku a Youtube) zvyšují kontrolu obsahu. Facebook například zakazuje reklamy na prodej dezinfekcí, roušek nebo respirátorů, aby nepodporoval spekulanty a šmejdy. Youtube zase moderuje obsah, který by byl v rozporu s vědeckým poznáním, aby chránil diváka, ale také sebe – jako majitel platformy odpovídá za publikovaný obsah a případná úmrtí po požití jedovaté bylinky by znamenaly problémy i pro ně.

Aktivní je i ministerstvo zdravotnictví, které monitoruje informace ve veřejném prostoru, a vydává k nim stanoviska a analýzy. A to se stane i tady: Ministerstvo analyzuje informace, které zazněly v besedě, vydává stanovisko a upozorňuje služby jako je Youtube nebo Uloz.to, že videa mohou být v rozporu s nastavenými pravidly. Služby dávají ministerstvu za pravdu a videa okamžitě mažou. Jenže skandál je na světě.

“Duškovi smazalo ministerstvo videa!”
“Státní cenzura!”
“Ministerstvo jde na ruku farmaceutické lobby!”

Interpretace stupidní, ale pro diváky Duška „logická“. Vždyť to přesně říkal! Kdyby to bylo jen v esoterických kroužcích, ale podobné interpretace jsem viděl i u lidí, které jsem považoval za rozumné… A Dušek samozřejmě tuhle linku ochotně živí, protože spiknutí je sexy. Je to skvělé PR. Mnohem lepší než to, že blábolí nebezpečné blbosti, které jsou v rozporu s pravidly (nejen) Youtube. Přitom kdyby video nahrál na nějakou vlastní stránku, nestane se ani prd. Žádný “zásah shora”. Žádná údajná “cenzura”.

A tak se stává, že na tohohle pána začínám být čím dál více alergický. Jak by asi řekli “staří Toltékové”, kdyby kdy něco řekli:

„Nebuď krucinál kokot, Jardo!


Oficiální vyjádření Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv o zrušeném záznamu představení “Malá Vizita & Duše K – tentokrát o koronaviru s Milanem Calábkem” ze dne 15. 3. 2020 zde.

Odstraněné video analyzoval i náš web.

Etnoložka a historička Markéta Křížová uvádí, že Toltékové nejspíš nikdy neexistovali a jde jen o módní vlnu New Age. O existenci toltéků není přesvědčena ani religionistka Mgr. Zuzana Marie Kostićová, Ph.D., která se zabývá historií starých mezoamerických náboženství a na základě mnoha pramenů nelze určit, zda kultura vůbec existovala. Zajímavý článek na toto téma naleznete i zde


Scénárista, copywriter, editor a muzikant