Hnutí ANO neuspělo v komunálních volbách tak, jak si přálo. Ztratilo Prahu a Brno, kde vyhrálo, ale vedení magistrátu se pravděpodobně obejde bez něj. Kandidáti hnutí pohořeli i v senátních volbách, v nichž uspěl jen jeden jejich kandidát. A výsledek: Premiér Andrej Babiš chce kvůli tomu měnit volební systém.

 „Potřebujeme přímou volbu starostů a primátorů, protože v Praze by pravděpodobně vyhrál pan Čižinský, v Brně určitě Vokřál, v Ostravě Macura, už mohli být primátoři a vybírali by si svoje týmy,“ uvedl Babiš pro tištěný Deník.

Podobně hodnotil i výsledek ve volbách do Senátu Parlamentu ČR. „Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím… Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám,“ soudí ministerský předseda.

Ještě hůř na tom je hnutí SPD v Praze. Vydalo statisíce volebních novin. Vedlo doslova válku proti Pirátům. Přesto hnutí SPD Tomia Okamury v Praze neuspělo. Dílčí úspěch si připsalo pouze v městské části Praha 11, kde získalo 2 mandáty za výsledek 5,02 %. Jinde hnutí skončilo pod hranicí 5 %. Neuspělo tedy ve 26 z 27 případů.

Co více. Obrovský problém působil hnutí volební zákon. Ten nařizuje kandidátům mít trvalé bydliště v místě, kde se ucházejí o hlasy voličů.

Z kandidátek Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury (SPD) zmizelo celkem 39 jmen, jak vyplývá z údajů zveřejněných na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). V Praze 9, která je pro volby rozdělena na tři obvody, z kandidátky pro jeden z nich odešlo všech devět kandidátů.

Výrazně se snížil počet kandidátů SPD i v Praze 1, kde jich na pětadvacetičlenné kandidátce zůstalo dvanáct, a ve Zbraslavi, kde jich na kandidátní listině ubylo osm. „Hnutí SPD velmi dbá na dodržení platné legislativy týkající se voleb. Tam, kde se vyskytly jakékoliv nejasnosti, například v případě bydliště kandidáta, postupovali zmocněnci přesně v duchu zákona,“ sdělila agentuře ČTK mluvčí SPD Michaela Dolenská.

Obrovským propadákem pro SPD skončily i senátní volby. Žádný z jejich kandidátů se totiž nedostal do druhého kola. A není divu, když jejich voliči ani nechápou volební systém do senátu.

Pro ANO i SPD to má však jeden zásadní zádrhel. Zavedení jiného volebního systému do horní parlamentní komory, v němž by se senátorem stal vítěz jediného kola, by ale vyžadovalo ústavní většinu ve Sněmovně i Senátu. Za současného rozložení politických sil je ovšem taková změna nereálná.
Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com