Sociálními sítěmi se šíří „zaručené“ zprávy o tom, že za většinu nákaz virem SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 mohou očkovaní. Například Helena Cuvalová si vymyslela, že v závodě Gabor Bánovce nad Bebravou byli všichni otestovaní zaměstnanci očkovaní. Příspěvek má tisíce sdílení.

Jenže realita byla úplně jiná. Na celou záležitost zareagoval i samotný závod, který se rozhodl uvést věci na správnou míru. Jak vysvětlil jednatel společnosti Juraj Vodička, šlo opět o „zaručenou informaci“ popíračů pandemie a vakcíny, ovšem pravda byla jiná. „Nevíme, kdo je tato paní, protože u nás nepracuje, ani co ji vedlo k tomuto „zasvěcenému“ komentáři, skutečnost je však zcela jiná. Z celkového počtu 662 testů dnes bylo 9 pozitivních a z toho právě 7 byli neočkováni zaměstnanci a dva očkováni bez příznaků,“ informovala na sociální síti společnost vyrábějící obuv.

Jak jednatel společnosti dodal, jde o poměr, který odpovídá i celoslovenskému průměru. Na závěr uvedl, že zajištění ochrany zdraví zaměstnanců a jejich rodin je pro ně samozřejmostí, nechtějí však nečinně přihlížet, jak někdo šíří nepravdivé informace a vyvolává tak negativní nálady ve společnosti. „Milá paní může v nejbližších dnech očekávat návštěvu příslušníků policie,” uzavřel. Právě slovenská policie také na hoax upozornila.

I statistiky v České republice ukazují, že velká většina pozitivně testovaných je neočkovaná. Stejná situace je v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.