Někteří lidé obhajují, že bývalý amerických novinář Tucker Carlson udělal rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Obhajovat se rozhovor rozhodla třeba Jana Zwyrtek Hamplová. Carlson své rozhovory nyní natáčí už jen na sociální síť X (dříve Twitter), protože v roce 2023 byl propouštěn z FOX News. „Láska bývalého amerického novináře Tuckera Carlsona k Vladimiru Putinovi trvá od roku 2017,“ připomíná Martin Bartkovský.

Rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina s Tuckerem Carlsonem byl plný lží a překroucených faktů, jejichž cílem bylo dokázat, že Rusko se na Ukrajině brání a žádní Ukrajinci vlastně neexistují. Putinův způsob zacházení s fakty pro české diváky znalé historie vlastní země nejlépe odhalila věta, že Poláci v roce 1939 spolupracovali s Hitlerem a následně se podíleli na dělení Československa.

Postoj hitlerovského Německa se změnil koncem roku 1938 po okleštění Československa. Německý ministr zahraničí Joachim Ribbentrop předložil Polsku požadavek na otevření Gdaňského koridoru výměnou za uznání zbylých hranic Polska. Šlo tedy o okleštění Polska a žádnou reálnou mírovou dohodu, jak naznačuje Putin. Protože nacisté 15. března obsadili zbytek Čech a Moravy, kde vytvořili protektorát, Varšava už Německu nevěřila a návrh odmítla. Hitler pak 28. dubna smlouvu s Polskem z roku 1934 jednostranně vypověděl. Kus Československa však Polsko nezabralo poté, jak tvrdí Putin, ale už předtím, hned po mnichovské dohodě.

„Německé ultimátum Polsku před druhou světovou válkou Putin označuje za polskou kolaboraci s nacisty a tvrdí, že obě země spolupracovaly. Zvláštní, v té době spolupracovala s nacisty jiná velmoc, která si s nimi následně Polsko rozdělila,“ naráží Bartovský na známý pakt SSSR s nacisty.

Putin také prohlásil, že na území Ukrajiny historicky neměl nárok nikdo jiný než Rusko. Území Ukrajiny však, jak podotýká web Daily Mail, historicky patřilo také Polsku a Litvě. Přesto ani jeden z těchto států na Ukrajinu nepodniká krvavou invazi a nedělá si na její území nárok.

Ruský prezident také prohlásil, že za zničením ropovodu a plynovou Nord Stream stojí USA. Předcházela tomu bizarní slovní výměna s Carlsonem. Když se Carlson zeptal ruského prezidenta, kdo vyhodil do povětří Nord Stream, odpověděl: “Jsem si jistý, že vy,” načež mu Carlson s ostrovtipem odpověděl, že byl ten den zaneprázdněný. “Vy osobně můžete mít alibi, ale taková CIA alibi nemá,” odvětil s úsměvem ruský prezident. Z vyšetřování přitom vyplývá, že loňské poškození německo-ruských plynovodů Nord Stream v Baltském moři koordinoval velitel ukrajinských speciálních sil. Napsal to v listopadu minulého roku s odvoláním na anonymní zdroje na Ukrajině i jinde v Evropě americký deník The Washington Post.

Ruský prezident také prohlásil, že Ukrajina vznikla až díky Sovětskému svazu a nikdy předtím neexistovala. Už v roce 1917 přitom nezávisle na SSSR vznikla Ukrajinská lidová republika.

Lži Putina graficky z dílny Novinek.cz:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.