Sociální síť Facebook je stále plná falešných účtů, které šíří propagandu dezinformačních webů. Jenže falešné účty ne vždy slaví úspěch, protože lidé mají touhu navazovat přátelštější vztahy a to s obyčejnými falešnými účty obyčejně nejde. Jak oslovit skupinu lidí, kteří obvykle na Facebook okukují mladé slečny, přišla ultrapravice.

Typickým příkladem je účet „Lucy Soukup-Howell“. Účet se snaží různými erotickými výzvami nažhavit sexuchtivé muže. Fotografie a videa na profilu jsou nepřekvapivě stažena z internetu a je na nich pornoherečka Elsa Jean (Sapphire Nicole Howellová) z USA. Na Instagramu má přes 2 miliony sledujících.

Problém je, že Howellová určitě nepíše česky a určitě nebude šířit českou ultrapravicovou propagandu. Kromě fotografií se sexuálním kontextem a různých výzev se sexuálním obsahem na falešném profilu najdeme odkazy na dezinformační weby jako Pravý prostor nebo Vox Populi Blog (weby šířící ultrapravicovou propagandu) nebo také Sputnik. Do toho je třeba ještě přimíchat nějaké ezoterické konspirace o 5G. A nechybí ani stalking lidí, kteří upozorňují na manipulativní jednání účtu. Výsledek? 3000 „přátel“.

O falešných účtech se sexuálním motivem už kdysi psal Roman Máca. Celá řada aktérů české proruské dezinformační scény pro šíření relevantních výstupů využívá falešných profilů. V těchto případech se jedná vyloženě o profily, na kterých jsou vyobrazeny mladé atraktivní ženy. A zaručené „pravdy“ z anonymizovaných proruských webů přece musí být šířeny z falešných resp. lživých profilů. Logika nepustí. Odpověď je jednoduchá. Nejedno oko pravého vlastence přitáhne na fotce vyobrazená spanilá kráska více, než by ho zaujala podobizna neatraktivního důchodce např. z Vysočiny. A také žádostí o přátelství a o následný odběr se objeví bezpochyby více,“ vysvětluje důvody analytik.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com