Jak funguje ruská propaganda, je možné si ukázat i na následujícím paradoxu. Stalo se totiž pravidlem, že pokud se za éry SSSR stalo něco dobrého, podle ruský propagandistů za to může Rusko. Příkladem je osvobození Československa. Ačkoliv za Rudou armádu kromě velkého množství Rusů bojovali i Ukrajinci, Kazaši, Poláci, Čechoslováci a lidé dalších národností, úspěch je připisován současnému Rusku. Je pravdou, že Rusko je nástupnický stát SSSR.

Zcela jinak je to však podle propagandistů v případě okupace Československa v roce 1968 nebo nově havárie v Černobyl. Za obě tragédie mohou prý Ukrajinci. Proruský propagandista Ladislav Vrabel napsal na svůj Facebooku, že s jadernými haváriemi máme své zkušenosti. Vše zapadá samozřejmě do aktuálně šířeného nesmyslu o údajné jaderné havárii na Ukrajině.

Jenže ono je to s tou havárií v Černobylu roku 1986 jinak. Jaderná elektrárna stála na Ukrajině, část personálu byli Ukrajinci, ale to je tak vše. Příkaz provést nesmyslnou zkoušku, která se stala příčinou havárie přišel z Moskvy. Moskva byla ta, která v prvních hodinách zaspala a neměla připravený žádný krizový plán pro případ havárie. A v neposlední řadě Moskva byla ta, která celou havárii bagatelizovala a na její příkaz se o havárii třeba ani v Československu prakticky nevědělo.

„Odsouzený a zadlužený proruský dezinformátor Láďa Vrabel napsal, že máme s Ukrajinou blbou atomovou zkušenost. Ne, nemáme. Blbou atomovou zkušenost máme se sovětským režimem, jehož pokračovatelem je putinovské Rusko, které Láďa podporuje. Ukrajina chtěla naopak pryč z toho rusko-sovětského bordelu a šlendriánu, za což ji putinovské Rusko vojensky napadlo. Jo a před touhle poplašnou zprávou, kterou šíří odsouzený šiřitel poplašných zpráv Vrabel, už varovala např. slovenská policie s tím, že Rusko chce vyvolat chaos a paniku,“ dodal analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.