„Hnutí SPD není z pohledu definice ministerstva vnitra extremistickým subjektem. Vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté a nezřídka k nim zaujímá i podobné názory. V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran,“ píše se doslova v neveřejné zprávě, z které v květnu citoval zpravodajský server Aktuálně.cz.

Zpráva, která obvykle vychází v druhé půlce května, má letos zpoždění. Přestože už ji experti na extremismus dokončili, stále čeká na schválení. Do zprávy muselo vnitro zapracovat i připomínky Kanceláře prezidenta republiky, která pak musí s úpravou souhlasit. Hrad prý poslal ke zprávě tři strany připomínek.

„Je nepřijatelné, aby autoři pranýřovali politické a jiné subjekty jen proto, že nesdílejí jejich pohled na určité společenské jevy,vytýká Hrad v připomínkách.

 „Bezpečnostní rada státu se v brzké době bude zabývat také výroční zprávou o extremismu v Česku. Projednávat ji začala 18. září, pak ji ale odložila. Podle Hamáčka byl důvodem nedostatek času. Nový deník začátkem září informoval o tom, že o zásadní změny v dokumentu usiluje Pražský hrad, který tvrdí, že text je předpojatý a tendenční. Hradu prý vadí především zmínky o sněmovním hnutí Svoboda a přímá demokracie v souvislosti s extremismem,“ řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Jan Hamáček (ČSSD). V pořadu také uvedl, že bezpečnostní rada státu projedná výroční zprávu o extremismu v původní podobě, v jaké ji experti vnitra připravili.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com