Kauza kolem Voice of Europe (VoE) odhalila, jak se evropská témata dostávají do hledáčku ruské dezinformační kampaně. Zejména teď, v době před volbami do Evropského parlamentu. List Washington Post zjistil, že zmíněná proruská platforma posílala krajně pravicovým politikům měsíčně až milion eur za účelem šíření ruské propagandy v pěti evropských zemích. VoE začaly vyšetřovat podle Washington Post české úřady a téměř rok tajně zaznamenávaly hodiny schůzek mezi několika evropskými krajně pravicovými politiky s propagandistou a spojencem Kremlu Arťomem Marčevským. Právě ten za platformou stál.
Čeští Elfové vysvětlují, jak celý převod probíhal:
„Německou politickou scénou otřásá skandál po tom, co vyšlo najevo, že přední politici německé krajně pravicové strany Alternative für Deutchland (AfD) dostávali od ruské propagandistické mašinérie peníze sloužící k ovlivnění voleb do evropského parlamentu.
AfD, stejně jako jiné politické strany, hledá v dalších zemích své programové a ideové spojence. Jak jsme upozornili již před několika lety, spojení chapadel ruského vlivu a AfD se natáhlo až do České republiky.
Klíčovou postavou v této vlivové lince byla bývalá koordinátorka SPD Radka Hladíková, která působila dle vlastních slov jako asistentka bývalé europoslankyně a současné německé poslankyně za AfD Beatrix von Storch. Hladíková se pravděpodobně podílela na založení strany SPD jako takové a pohybovala se v blízkosti špiček zejména krajních pólů politické scény (KSČM, SPD, Dělnická strana a další), ale také (akce Svobodného vysílače/Svobodného radia). Byla přítomna například i ve štábu Miloše Zemana v roce 2018, jak jsme doložili v reportu.
Vedle Hladíkové pro von Storch pracovala i další figura české proruské scény, Zdeněk Chytra, donedávna vůdčí postava spolku Tradiční rodina. Hladíková a Chytra působili společně s další notoricky známou postavou dezinformační scény Jiřím Černohorským ve spolku „Čest, svoboda, respekt“. Pravidelné čtenáře našich analýz a monitoring pak také nepřekvapí, že akce tohoto spolku, stejně jako akce dalších prorusky působících spolků, točily klem dnes nechvalně proslulého Ruského kulturního centra v Praze. Tyto a další přední osoby proruské scény pak dodnes šíří proruské a pro Rusko výhodné narativy, např. o ruské agresi vůči Ukrajině.
Pro družení českých politiků s AfD ale nemusíme chodit do kuloárů, stačí se například podívat na oficiální stránky parlamentní SPD Tomia Okamury. Okamura a stranické špičky se v minulosti setkávaly například s Petrem Bystroněm (obr. 1), který stojí v centru aktuálního skandálu. Mezi stranami probíhá čilá družba, což není vzhledem k programové a rétorické blízkosti překvapivé.
SPD ale není jediná strana, která navazuje kontakty s AfD. Další takovou je mimoparlamentní Trikolora. Již zmiňovaný Bystroň vystoupil například na jejich letošním sněmu, byl také hostem YT kanálu této strany.
Nic z výše uvedeného sice nedokládá, že by čeští politici nebo postavy domácí proruské scény kdy přijali peníze z Ruska, jako se právě stalo u německé AfD. Je nicméně průkazné, že alespoň na ideové rovině i rovině osobních vztahů existují silné vazby mezi těmito politiky a stranami. A považujeme tak za důležité poukazovat na tyto skutečnosti, které mohou představovat potenciální riziko pro bezpečnost České republiky.“