„Zatahování národa do války může být trestným činem”, tvrdí Vitásková k válečné rétorice vlády. Alena Vitásková to řekla pro web „neČT24“ což je projekt Sputniku, který vznikl poté co Sputnik blokují někteří poskytovatelé internetu.

V této věci je nutné připomenout, že osudy lidí z Ukrajiny se nás mnohdy osobně dotýkají. Už před válkou v České republice pracovalo 133 tisíc lidí z Ukrajiny. Když tedy Rusko zaútočilo na celé území Ukrajiny, věc se začala týkat i lidí, kteří zde pracují, odvádí daně a jejich rodiny se ocitli v nebezpečí. Reálně to tedy bylo Rusko, které Českou republiku do své války zatáhlo.

Věc má samozřejmě i další aspekty. „Vitáskové patrně vadí česká pomoc Ruskem napadené Ukrajině, která se Putinovu teroristickému režimu nehodí do krámu. Vitáskové také zřejmě nevadí, že Putinův režim naši zemi označil za nepřítele a vyhrožuje nám jadernou válkou. To za Vitáskovou bude nejspíše v pořádku a Rusové v tomto směru u ní najdou podporu, když dává rozhovor ruské válečné propagandě,“ konstatuje fakta Roman Máca.

Český trestní zákoník zná jen podněcování k útočné válce. Česká republika samozřejmě žádnou útočnou válku nevede, ani k ní nikdo nevybízí. Jediný, kdo vede útočnou válku na území Ukrajiny, je Rusko. Útočná válka je válka vedená bez oprávnění sebeobrany obvykle pro územní zisk a podrobení nepřátelského státu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.