Jindřich Rajchl a Jana Marková se ve svých příspěvcích rozčilili nad tím, jak volili Slováci v zahraničí. Progresivní Slovensko volilo 61,7 % Slováků bydlících v zahraničí. Těmi cizinci jsou samozřejmě i Slováci žijící v České republice. „Když jsem viděl výsledky hlasování z ciziny ve slovenských parlamentních volbách, tak jsem chtěl napsat článek na následující téma: Ten, kdo trvale v České republice nežije, nemá mít právo v našich volbách hlasovat. Měl jsem v hlavě argumenty, o něž bych tento svůj názor opřel, ale pak jsem na FB narazil na text od Jany Markové, přečetl si ho a dospěl k závěru, že bych to lépe nenapsal,“ uvádí Jindřich Rajchl.

Opomineme-li to, že v kuloárech sněmovny se stále diskutuje téma korespondenční volby, volit na zastupitelských a konzulátních úřadech mají v současné době právo všichni. Existují dvě možnosti a to buďto se vyškrtnout se stálého seznamu voličů pro lidi trvale žijící v zahraničí, ale i na základě voličského průkazu. Nutno dodat, že pro volby do Evropského parlamentu platí jiná pravidla.

Není tedy rozhodně pravdou, že v parlamentních a prezidentských volbách zahraničí mohou volit jen lidé, kteří v ČR dlouhodobě nežijí. Může se jednat například i o lidi na dovolené, lidi na pracovní cestě nebo osobnosti reprezentující ČR.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.