Jsou toho plná „alternativní média“ (1, 2). Ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi bylo zrušeno trvalé bydliště v obci Včelná na jihu Čech. Protizákonně a bez vědomí starostky i místostarosty.

„Trvalé bydliště úplně zrušit nemůžete, vždy potřebujete být na nějaké adrese evidováni, i když by to měl být městský nebo obecní úřad. Zrušení trvalého bydliště na dané adrese můžete provést jedině tak, že si jej přihlásíte na jinou,“ píše web Finance.cz. Obec může také někomu zrušit trvalý pobyt na adrese na žádost majitele nemovitosti. Důvodem může být například exekuce osoby, která zde nebydlí, ale má nahlášené trvalé bydliště. V ten moment ovšem obec přehlásí trvalé bydliště na sídlo obecního úřadu.

Jenže úředník obce Mgr. František Mareš zneužil pravomoci úřední osoby a zrušil Adamu Vojtěchovi trvalé bydliště bez zákonného důvodu. Jako důvod uvedl řadu dezinformací o „apartheidu“ nebo očkování. Tedy svůj občanský postoj zneužil. Starostka obce Miroslava Stránská si nejprve myslela, že jde o recesi. Úředník to však myslel vážně. „Panu Marešovi jsem k dnešnímu dni odejmula oprávnění pro vedení správních řízení o rušení údaje o místu trvalého pobytu z moci úřední jako oprávněná úřední osoba. Následně vydám usnesení o zrušení tohoto správního řízení vůči panu Vojtěchovi. Panu ministrovi jej doručím s omluvou. Po návratu z dovolené budu tuto aktivitu dále řešit už jen s panem Marešem,“ napsala zatím starostka do diskuze.

Mareš na konci nelegálního dokumentu vydal i prohlášení za obec, že se za něj v obci stydí. To popřel telefonicky místostarosta Michal Šlinc, který je rovněž na dovolené. „O ničem takovém zastupitelstvo nejednalo a pan Mareš nemá právo hovořit za obec,“ řekl nám. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se k obci hlásí. „Původem jsem z jižních Čech, konkrétně ze Včelné u Českých Budějovic,“ píše v úvodu svého životopisu.

Úředník tedy rozhodnutí vydal, ale není pravomocné a bude zrušeno. František Mareš se svým jednáním mohl dopustit trestného činu dle § 329 Zneužití pravomoci úřední osoby. Dle našich informací ministr Vojtěch zvažuje trestní oznámení. I když má podle něj každý právo na svůj názor, v tomto případě jde o zneužití pravomoci úřední osoby, a tím pádem porušení zákona. „Své názory napsal na oficiální hlavičkový papír s úředním razítkem, využil svůj přístup k mým osobním údajům a navíc dopis poskytl médiím. Jednoznačně tady došlo k nezákonnému postupu i překročení všech hranic profesionálního chování. Věřím, že vedení obce tuto skutečnost prověří. Odvolávat se neplánuji, protože celý dokument je zcela nezákonný,“ řekl Vojtěch pro CNN Prima NEWS.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com