Česká republika vyhostila ze země dva ruské diplomaty, na odjezd jim dala 48 hodin. Oba muži podle informací českých úřadů pracují pro ruské tajné služby. Babiš oznámil, že ke kroku přistoupil kvůli tzv. ricinové kauze, kdy české tajné služby dostaly zprávu, že do Česka přicestoval ruský diplomat s ricinem. Ten měl údajně znamenat hrozbu pro tři pražské politiky. „Z informací a důkazů, které jsem obdržel od BIS, vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze,“ oznámil premiér Andrej Babiš.

Náš web byl vyzýván k tomu, ať označíme za hoax článek týdeníku Respekt o tom, že do Prahy před třemi týdny přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin. Pracovník měl mít podle informací Respektu za úkol otrávit starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře.

Kauza ricin byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Podle Babiše incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení českých bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území.

Podle informací Deníku N je prvním vyhoštěným právě šéf ruského kulturního centra Končakov, který podle dříve zveřejněných informací mohl v polovině března do Prahy přivézt jed. Druhým je jeho podřízený Igor Rybakov, který je podle informací Deníku N do tohoto případu také zapojený a jenž má – stejně jako Končakov – pracovat pro ruské tajné služby.

Vyhoštění pobouřilo české prokremelské aktivisty. Například Jiřího Černohorského, který jako údajný bojovník proti fašismu sdílí článek ikony neonacistického hnutí Filipa Vávry a vyjadřuje se tak jak se vyjadřuje.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com