Poslankyně za SPD Karla Maříková vědomě pomáhá ruské propagandě. Na svůj profil na Facebooku totiž umísťuje v nezměněné podobě obsah z telegramového kanálu „neČT24“, který je znám jako kanál ruské propagandy. „Kremlem řízená a financovaná ruská válečná propaganda vede na Telegramu síť kanálů v českém jazyce. Mezi nejviditelnější patří kanál “neČT24”. Ten je anonymní a vydává se za nějaký alternativní zdroj informací. Ve skutečnosti za ním stojí propagandisté z ruské státní agentury Sputnik. Kanál např. před prezidentskými volbami publikoval lživě sestříhané video Petra Pavla. Tyto aktivity Rusů jsou součástí ruské informační války vedené proti České republice a mají za cíl u nás ovlivňovat veřejné mínění. Ruští propagandisté jednoduše vezmou obsah, který jim zapadá do jejich zadání, a ten (či jeho pasáž) umisťují na svých kanálech. Odtud se to dále šíří na sociálních sítích, zejména na Facebooku,“ napsal analytik Roman Máca.

Máca si všiml, že Maříková jen od března 2023 zkopírovala na svůj profil 14 takových zpráv z toho telegramového kanálu řízeného Sputnikem. „Tady je hezky vidět, jak poslankyně za SPD Maříková jen doslovně copy/pastuje obsah, který vytváří Kremlem řízená a financovaná ruská válečná propaganda. Je to výhodné pro obě strany. Ruští váleční propagandisté si skrze českou poslankyni zvyšují dosah a Maříková se nemusí crcat s nějakým psaním statusů, když už to připravili ruští propagandisté,“ uvedl několik příkladů analytik Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.